EVL Příhrazské skály
Biota s výskytem vrápence
Biota s výskytem vrápence
Pseudokrasová jeskyně (S3b) nabízí vrápenci malému ( Rhinolophus hipposideros) potřebné mikroklima pro přezimování. Okolí je tvořeno skalními stěnami (S1) a monokulturami borovice lesní (X9) s fragmenty reliktních borů (L8.1).
V jeskyni pravidelně zimuje druh Rhinolophus hipposideros. Jednotlivě zde byly zastiženy při zimování také netopýr brvitý (Myotis emarginatus), netopýr černý (Barbastella barbastellus) a netopýr ušatý (Plecotus auritus). V sousedním převisu v puklině pravidelně zimuje skupinka netopýrů hvízdavých (Pipistrellus pipistrellus).
Základní informace
V Českém ráji je to území s nejrozsáhlejšími populacemi vrápence malého a s nejvyšším počtem lokalit.
Geologie: Česká křídová tabule, středně zrnité, slabě až středně litifikované a slabě kaolinické pískovce teplického souvrství. Oblast byla v neogénu proniknuta vulkanity typu olovinických nefelinitů až bazanitů. Největším tělesem je komínová intruze tvořící vrchol Mužského (463 m n. m.), kolem tohoto tělesa se jako denudační zbytek dochovaly vápnité jílovce a jílovité vápence.
Krajinná charakteristika: Pískovcové skalní město s charakteristickými stinnými roklemi, skalními masivy a věžemi a převážně lesní vegetací. Pseudokrasová jeskyně v pískovci, tvořená dvěmi kavernami navzájem spojenými nízkou, krátkou chodbou. Vchod do jeskyně se nachází těsně pod okrajem Příhrazské plošiny, je orientovaný do hlubokého kaňonovitého údolí. V blízkosti vchodu se nalézá skalní brána a hluboký převis.