česky <<< >>>

Z Trosek ke Skaláku

Rozcestí U Konic

Na půl cesty mezi Hlavaticí a Valdštejnem stojí u turistického rozcestníku dřevěný kříž. Když se od něj vydáte jedinou neznačenou cestou, dojdete po několika stovkách metrů ke Kalvárii a kapli Božího hrobu.

Podle pověsti dal Kalvárii postavit sám Valdštejn, který cestou na hrad v noci zabloudil. Jeho kůň se náhle zastavil a odmítal udělat krok. Valdštejn zjistil, že stojí na okraji vysokého srázu a na důkaz vděčnost za záchranu života nechal na místě vybudovat tři kamenné kříže.

Pod kalvárií se nachází ve skále vytesaná kaple Božího hrobu, která zakončuje dnes již neexistující poutní cestu od Pelešan. Vystoupíte-li od Božího hrobu po několika pískovcových stupních, ocitnete se na skalní plošině, kterou zdobí tři kamenné kříže. Legenda vypráví, že tyto kříže nechal na skalách postavit hrabě Valdštejn v upomínku na své zázračné zachránění. Je to ovšem pouze legenda a jak říká stará zkušenost. „Legenda je napůl smyšlenka a napůl pravda.“ Údaje o přesném datování křížů se v různých pramenech liší. Pokud ale hledáte v ruchu všedních dní klidné místo na rozjímání a máte smysl pro duchovní hodnoty našich předků, můžeme Vám návštěvu Kalvárie vřele doporučit. Odbočka ke Kalvárii není značenou turistickou stezkou a místo je nepřístupné cyklistům.

GPS pozice

N 50° 33.843', E 15° 9.626'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s.
Marek Lédl
e-mail:info@envidea.cz
http://envidea.cz