Z Trosek ke Skaláku
Čertova ruka a Maják
Čertova ruka
Malé skalní opevnění v severní části skalního bloku Čertova ruka v masivu Majáku. Skalní hrádek, či regungium vznikl v severní části vrcholové skalní plošiny, která byla osídlena již v eneolitu a opevněna v době halštatské.
Archeologický materiál z místa lze datovat do 13. a počátku 14.století. Jádrem hradu se stala plošina s okrajovými skalami zvaná také Šourkova věž. Nachází se zde základový žlab, záseky a do skály vytesaná kruhová cisterna. Skála je na několika místech přitesána. Jádro je přístupné skalní průrvou od jihovýchodu. Západně od konce průrvy (v jihovýchodní části jádra) se nachází do skály vytesaná světnička. Vnější část hradu se nachází mezi průrvou a přitesaným přírodním šíjovým příkopem. Tento svažitý prostor plnil funkci předhradí. Přístup zvenku k příkopu vedl pod skalním převisem se záseky a výklenky. Druhý vstup vedl skalní průrvou, v jejíž dolní části jsou záseky.
Hruboskalské skály
Hruboskalské skalní město tvoří více než 400 pískovcových skalních věží, dosahujících výšky až 60 m; nacházejí se tu i nejrůznější skalní útvary, jako jsou skalní okna, tunely a brány. Horolezci člení Hruboskalsko do cca 27 skalních sektorů.
Nejzajímavější skály: Kapelník – nejvyšší skalní věž Hruboskalska; nejhezčí pohled na ni je z vyhlídky Na Kapelu Skautská věž – skála, která se pod fiktivním názvem Dračí zub objevila ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny (Luboš s Vaškem lezli na její jižní stěně) Maják – impozantní hranolovitý blok, v jehož okolí nejsou žádné vyšší skály, proto působí nejmohutnějším dojmem v okolí Bránička – nejkrásnější skalní brána Hruboskalska s dokonale klenutým stropem.