česky <<< >>>

Z Trosek ke Skaláku

Adamovo lože

Adamovo lože je uměle vytvořený skalní útvar v Hruboskalském skalním městě pod zámkem Hrubá Skála. Nechal jej vybudovat při svých pobytech na zdejším zámku maltézský rytíř František Adam z Valdštejna, bratr Josefa z Valdštejna, posledního valdštejnského majitele panství. Základem byl oltář lásky se sochou milenecké dvojice a Amora. Naproti pak byla vytesána pohovka se dvojicí lvů. Celý areál tehdy nesl název Venušina sluj a měl být připomínkou hned na trojici Adamů – prvního člověka, zakladatele rodu Adama z Valdštejna a Františka Adama, který ji nechal vybudovat. Prací byl pověřen sochař Chládek z Turnova. Dnes jde z reliéfů rozpoznat pouze ona pohovka.

Toto kouzelné místo však má svoji další historii. Na staré pohlednici pocházející z 30. let 20. století se uvádí, že toto místo v minulosti sloužilo jako “Bratrské schromaždiště„. Dokládá to nápis, jenž je vytesán ve skále vlevo od milenecké dvojice, s textem: "Bible Kralická z boží vůle = jest, byla a bude“.

Jeskyně lásky – Adamovo lože

Romantické místo, hojně navštěvované mileneckými dvojicemi, je místem, kde se již odehrálo mnoho scén mezi spřízněnými dušemi.

„…Jedna skála má v rozštěpině oltář lásky, arciť zubem času valně zchátralý, na němž mimo nečitelného nápisu možno rozeznati dvé postav, vinoucích se k sobě v objetí lásky. Proti této skále vypíná se druhá skála, v níž nalézá se dosti prostorná jeskyně a v ní, celou délku i šířku vyplňující velká, ze skály dosti pěkně vytesaná pohovka. Pobyt v místech těch jest přerozkošný!"

GPS pozice

N 50° 32.762', E 15° 11.311'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s.
Marek Lédl
e-mail:info@envidea.cz
http://envidea.cz