česky <<< >>>

Z Trosek ke Skaláku

Hruboskalsko

Hruboskalsko je název skalního uskupení, které je po Prachovských skalách další nejnavštěvovanější turistický cíl v Českém ráji. Nalezneme je asi 5 km jihovýchodně od města Turnov.

Hruboskalsko je tvořeno pískovcovým skalním městem, jehož některé vrcholy dosahují ze strany od údolí výšky až 90 metrů. Rokle a soutěsky tvořící skalní město jsou protkány sítí turistických tras, které propojují i zámek Hrubá skála a hrad Vadštejn.

Zámek Hrubá skála nalezneme na stejnojmenné náhorní plošině v jihovýchodní části Hruboskalska. Zámek byl přestavěn během renesance z původního hradu Skála založeného r. 1350 Hynkem z Valdštejna. Známe jej například z pohádky Zlatovláska. V současnosti je zde hotel a přístupné je pouze nádvoří a vyhlídková věž. K zámku se můžeme dostat autem a zaparkovat na malé parkoviště nedaleko od něj nebo si můžeme udělat menší výlet, kdy necháme auto na parkovišti v lázních Sedmihorky a vydáme se na kratší nenáročnou túru (asi 1.5 km), přes skalní město až na náhorní plošinu k zámku. Zpět do Sedmihorek se můžeme vydat kolem tzv. Adamova lože a přes symbolický hřbitov horolezců.

GPS pozice

N 50° 32.541', E 15° 11.640'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s.
Marek Lédl
e-mail:info@envidea.cz
http://envidea.cz