česky english deutsch <<< >>>

Kolem Železného Brodu

Železný Brod – Nádražní

Ve 2. polovině 19. století nastal velký rozvoj města založením textilní továrny německým baronem Liebiegem. V dosud dřevěném městečku se začínají stavět zděné budovy v empírovém slohu a vzniká řada spolků, z nichž některé existují dodnes. Na konci 19. a začátku 20. století začal rozvoj sklářské výroby a brusíren. V roce 1920 byla otevřena první česká odborná škola sklářsko-obchodní a Železný Brod se tak stal městem skla a bižuterie, což ho proslavilo po celém světě. Železný Brod svírá údolí řeky Jizery a v současné době má město 6.000 obyvatel včetně 11 obecních částí, které jsou rozesety po okolních stráních. Jsou to vesničky Bzí, Veselí, Těpeře, Chlístov, Splzov, Pelechov, Hrubá Horka, Malá Horka, Jirkov, Střevelná a Horská Kamenice. Pro turisty město nabízí mnoho možností. V letních měsících například návštěvu Městského koupaliště či sjíždění řeky Jizery, nebo tradiční výstavu studentských prací ve Střední umělecko-průmyslové škole sklářské. Celoročně lze využít tenisové kurty a další sportovní areály.

Hezkým zážitkem může být i procházka po Poznávacím okruhu Trávníky, který začíná na Malém náměstí u kostela sv. Jakuba Většího se zvonicí, cesta nás vede prostředím lidové architektury, památkovou zónou roubených a zděných staveb a pískovcových kašen.

Kaple sv. Jana Nepomuckého na Poušti Kaple byla postavena v roce 1769 hrabětem Karlem Josefem Des Fours (1701–1775). V roce 1860 nechal Franz Vincenc Des Fours-Walderode z Mont-Athienville kapli opravit a zřídil zde rodinnou hrobku. V době totality byla kaple ničena vandaly a uvažovalo se dokonce o jejím stržení. Od roku 1993 je kaple z iniciativy Ludmily Infeldové a Martina Tomeška průběžně rekonstruována. Několikrát ročně se v ní konají výstavy a koncerty, a od roku 1997 i každoroční Svatojánská pouť.

GPS pozice

N 50° 38.429', E 15° 15.501'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s.
Marek Lédl
Třeboňská 530/2, Praha
http://envidea.cz