česky english deutsch <<< >>>

Muzea a galerie

Nová Paka - Klenotnice

V Klenotnici drahých kamenů jsou vystavovány mineralogické a paleontologické sbírky Městského muzea Nová Paka. Expozice seznamuje s geologickou minulostí východní části Geoparku Český ráj od počátků Země až do současnosti. To dokládají horniny a zkameněliny nejrůznějšího stáří. Každé období je charakterizováno stručnými popisky, paleogeografickou mapkou, regionálním rozšířením v České republice a ukázkami typických hornin a zkamenělin, většinou pocházejících z okolí Nové Paky.

Expozice geologie

Základ sbírek tvoří minerály a zkameněliny podkrkonošské pánve prvohorního stáří. Mineralogické sbírky představují bohatý soubor ukázek z místních nalezišť. Mezi nimi převládají různě zbarvené a krystalované modifikace křemene, jako jsou záhnědy, ametysty i křišťály. Unikátní je i kolekce achátů a jaspisů. Paleontologické sbírky jsou pověstné zkřemenělými dřevy mladších prvohor. Různé typy dřev reprezentují pestrost rostlin a bohatost fosilního záznamu, který umožňuje rekonstruovat svět flóry v minulosti vzdálené až 300 milionů let. Zastoupeny jsou nálezy stromovitých přesliček (Arthropitys), stromovitých kapradin (Psaronius) a primitivních jehličnanů a kordaitů (Dadoxylon) i stonky kapraďosemenných rostlin (Medullosa). Prvohorní živočichy reprezentují trnoploutvé ryby (Paramblypterus, Amblypterus), hmyz, koprolity a stopy obojživelníků. Dále je zde několik exponátů flóry a mořské fauny pocházejících také z období křídy, a z nejmladších geologických dob části koster mamutů.

Amblypterus

V Klenotnici jsou také vystavovány zpracované minerály, z nichž mnohé jsou skutečnými unikáty, které má muzeum ve svých sbírkách již přes sto let, a v současnosti se nacházejí jen velmi zřídka. V budově Klenotnice se také nachází sezonní Městské informační středisko.

Geoda s ametystem

Užitečné informace

Otevírací doba:

březen – duben: úterý – pátek 9:00 – 16:00, víkendy a svátky: 9:00 – 12:00, 13:00 – 16:00, květen – srpen: úterý – pátek 9:00 – 17:00, víkendy a svátky 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00, září – říjen + advent: úterý – pátek 9:00 – 16:00, víkendy a svátky 9:00 – 12:00, 13:00 – 16:00. V období uzavření muzea (listopad – únor) je prohlídka možná po předchozí domluvě.

GPS pozice

N 50° 29.731', E 15° 30.821'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz