česky english deutsch <<< >>>

Odval Dolu Ronna

Kulturní krajina Středních Čech

Při pohledu z vrcholu odvalu jsou na severoseverovýcho­dě dominantním objektem výhledu do krajiny dvě věže větrných elektráren u obce Pchery. Větrné elektrárny představující investici ve výši 190 mil. Kč byly uvedeny do provozu v dubnu 2008. Poprvé byly u zařízení tohoto druhu použity rotory (vrtule) o průměru 100 metrů. Výška stožáru dosahuje 88 metrů. Instalované elektrárny používají špičkovou finskou technologii WinWinD se systémem Multibrid. Jsou vybaveny automatickým řídicím systémem, který kontroluje generátor a síť, čímž optimalizuje výrobu energie podle převládajících větrných podmínek. I při nižší rychlosti větru dosahuje turbína vysoké účinnosti díky unikátní konstrukci listů vrtule a kontrole jejich natáčení.

Větrné elektrárny u obce Pchery s horou Říp v pozadí

Mírně vpravo od větrných elektráren je v pozadí vidět hora Říp, památné místo české mytologie a historie. Vrchol Řípu s románskou rotundou sv. Jiří dosahuje výšky 455,2 m n. m. Hora má typický zvonovitý tvar. Podobnou stavbu má značná část sopek Českého středohoří. Svým tvarem je Říp stolová hora. Až do roku 1879 byl Říp bezlesý. Činností okrašlovacích spolků byl osázen dřevinami a dnes téměř celou horu pokrývá dubohabrový les.

Při jasném počasí je z vrcholu odvalu na severoseverozá­padě vidět nejvyšší hora Českého středohoří Milešovka, jejíž vrchol dosahuje výšky 836,5 m n. m. Milešovka je považována za místo s nejdrsnějším podnebím v Čechách a za největrnější horu Česka – úplné bezvětří zde podle dlouhodobého pozorování panuje v průměru jen 8 dní v roce.

Na vrcholu Milešovky vznikla ve 20. letech 19. století jedna z prvních horských restaurací v Čechách. V roce 1905 byla na vrcholu zřízena meteorologická stanice a u ní pak 19 metrů vysoká rozhledna. Dnes je na vrcholu hory umístěno stálé meteorologické pracoviště Ústavu fyziky atmosféry, který je součástí Akademie věd ČR. Nachází se zde také významný telekomunikační bod užívaný zejména pro dálkový přenos dat (mimo jiné také pro komunikaci mezi Prahou a některými městy v severních Čechách). Pro zajištění provozu na vrcholu hory byla od severu zřízena malá nákladní lanová dráha.

České středohoří s Milešovkou

Mírně vpravo od Milešovky a blíže k odvalu vystupuje na obzoru čedičová hora Lovoš nacházející se v Českém středohoří na dolním konci Polabí severozápadně od města Lovosice. Její vrchol leží ve výšce 570 m n. m. Vrcholová část hory s výjimkou těsného sousedství turistické chaty je od roku 1948 chráněna jako národní přírodní rezervace.

Nalevo od Milešovky je možné rozeznat solitérní čedičový masiv Oblík, který se nachází v západní části Českého středohoří asi 6 km severně od Loun. Vrchol kopce leží ve výšce 509 m n. m.

V blízkém okolí je na severozápadě výhled na Vinařickou horu, jejíž vrchol dosahuje výšky 413 m n. m. V opuštěných lomech Vinařické hory, ve kterých se těžil kámen od 19. století do 80. let 20. století, můžeme pozorovat střídavě uložené vrstvy čediče, vyvrženého popela a utuhlé lávy, které tvoří těleso sopky. V této lokalitě se nachází další stezka zaměřená na nepřírodní biotopy.

Na jihozápadě je na horizontu vidět šest věžových domů v Kladně – Rozdělově, které byly postaveny v letech 1953 – 1957 podle projektu architektů Josefa Havlíčka, Karla Filsaka a Karla Bubeníčka jako součást tehdejšího „Vzorného Sídliště Vítězného Února“. Promítá se do nich zkušenost prvorepublikového funkcionalismu, ale také snaha o napodobení mrakodrapů, které se v letech světové hospodářské krize 1929 – 1933 stavěly v USA, např. v New Yorku – Empire State Building (102 pater vysoká budova postavená ve stylu art deco v roce 1931). Vzhled třináctipatrových domů do značné míry ovlivnila a poznamenala doktrína socialistického realismu určující styl podobných staveb v tehdejším Sovětském svazu.

Vinařická hora

GPS pozice

N 50° 10.674', E 14° 7.195'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Taggmanager, o.s.
Richard Žižka
Tel.:777 764 682
e-mail:rzizka@taggmanager.cz
http://www.dohaje.cz