česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Beskydy

Velké Karlovice

Přinášíme Vám nový systém informací o přírodě Beskyd. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Beskydy

Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy, naše největší chráněné území, byla vyhlášena v roce 1973 na ploše 1160 km2. Chrání výjimečné přírodní hodnoty, jimiž jsou zejména původní pralesovité lesní porosty s výskytem vzácných karpatských živočišných i rostlinných druhů, druhově pestrá luční společenstva, unikátní povrchové i podzemní pseudokrasové jevy a rovněž mimořádná estetická hodnota a pestrost ojedinělého typu krajiny vzniklého historickým soužitím člověka s tímto územím.

Velké Karlovice

www.velkekarlovice.cz Informační centrum 571 444 039 e-mail: icentrum@velkekarlovice.cz

Obec leží v podhůří Javorníků a Beskyd. Pod vrcholem Trojačka pramení řeka Bečva, cestou jí každé z údolí přidává trochu z krásy a síly horského potůčku. Podťaté, Tísňavy, Léskové, Miloňov, Pluskovec, Jezerné – to jsou výstižná jména, které tvoří jednu z největších obcí ČR. Karlovský kostel postavil roku 1754 Jan Žák z Hážovic spolu s karlovskými občany ve slohu lidového baroka. Fojtství ve Bzovém, patrová budova s pavlačí, do obdélníku obestavěný dvůr hospodářskými staveními a obrovskou lípou, pochází z roku 1793. Bývalý kupecký dům u kostela dnes slouží jako Karlovské muzeum. Po kopcích a stráních je tu rozeseto mnoho malých kapliček, jako třeba oválná kaplička na Štrčkové v údolí Pluskoveček, kaple na Malém Javorníčku (dnes na území Karolinky), kaplička na Koncové, kaple v Pluskovci nebo zvonice v Tísňavách. V údolí Leskové na svahu hřebenu Lemešná je uchován zbytek pralesa Razula s původním jedlobukovým porostem a řadou chráněných rostlinných druhů. Původní jedlobukové porosty najdete také v pralese Salajka ve Vsetínských vrších. V horní části údolí Jezerného se nachází jezero. Na území Karlovic je množství památných stromů, jedním z nich je buk na Bařince nebo tis na Dupačce. V místní části Uzgruň je významné geologické naleziště.

Národní kulturní památka Fojtství

Národní kulturní památka Fojtství

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Beskydy jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Radhošť, Čertův mlýn – Kněhyně, Mazák, Mionší, Pulčín – Hradisko, Razula, Salajka a v dalších 46 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

O přírodu Chráněné krajinné oblasti Beskydy pečuje Správa CHKO Beskydy se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm. Kontakt: Správa CHKO Beskydy Nádražní 36 
756 61 Rožnov pod Radhoštěm Tel.: +420 571 654 293 e-mail: beskydy@+ přípona nature.cz www.beskydy.ochranaprirody.cz

GPS pozice

N 49° 21.683', E 18° 17.013'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz