česky english deutsch polski <<< >>>

Kunčice pod Ondřejníkem

Skelná huť

Nejstarší známou listinou Kunčic je kupní smlouva z r. 1587, podle níž olomoucký biskup Stanislav Pavlovský prodává huťmistru Dominíku Syrerovi skelnou huť Huťařství (dnešní hostinec Na Huťařství) a dohodli se na každoročním odvodu daní v podobě jednoho sta skleněných talířů. Skelná huť zde byla zřízena asi 100 let po založení obce. Vhodná poloha zajišťovala díky lesům dostatek potaše a dřevěného uhlí. Pro výrobu sklářského kmene se používal křemenný písek, jako tavidlo pak potaš a další přísady. Vyrábělo se poměrně tvrdé draselnovápenaté sklo. Majitel vynikal ve svém oboru a sklárna se brzy stala slavnou pro své výrobky neobyčejné jakosti. Nejdříve se zde vyráběly sklenice na víno a pivní sklenice, později i sklo pro okna do kostelů a napodobenina tzv. benátského skla. Zboží se vyváželo do Tuřan u Brna, Kroměříže, Vyškova a do Prahy.

Za zásluhy získané ve sklářském průmyslu byl majitel císařem Rudolfem II. r. 1592 povýšen do stavu šlechtického a psal se potom Dominík Syrer z Waldheimu. R. 1621 zakreslil Jan Amos Komenský skelnou huť Kunčickou na mapu Moravy.

Sklárna pro svou výrobu potřebovala obrovské množství dřeva, a proto byla stěhována k jeho zdroji. R. 1602 byla huť přemístěna na katastr obce Čeladná, r. 1671 k hoře Smrk do polesí „Studenčanky“ a r. 1770 zpět do středu Kunčic (do nádvoří svobodného hutního statku fojtství). Byl zde zřízen i hostinec a ubytovna pro dělníky. Huť byla málo výnosná a v 17. st. 2× změnila majitele. R. 1676 přešla do majetku Michala Michny a r. 1690 Jana Konvičky.

Význam sklárny upadal a přes veškeré snahy několika sklářských rodů r. 1790 zanikla. Byla to jediná sklárna na V Moravě. Zánik hutě přinesl rozmach vysoce kvalitního soukenictví, jež však v 2. pol. 19. st. také zaniklo a okolo r. 1860 jej nahradila těžba železné rudy. Konec těžby r. 1895 uvolnil místo rozvoji turistického ruchu.

Pozůstatkem skelné hutě je drobná halda z odpadu ze sklárny. Nachází se ve svahu při toku Tichávka, přes cestu od hostince Huťařství.

GPS pozice

N 49° 32.562', E 18° 16.341'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Občanské sdružení Hájenka
Dalibor Kvita
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://