česky english deutsch polski <<< >>>

Kunčice pod Ondřejníkem

Lom

Za pozemkem Základní a mateřské školy Karla Svolinského se nachází již nepoužívaný lom. Je volně přístupný a prošlapanými cestičkami se pohodlně dostanete až na jeho nejvyšší bod. Odtud je výhled na dvě vodní plochy a jednu vyschlou či přechodně zatopenou nádržku. Zpravidla od června do října se na hladině objevují bělostné květy leknínů. Zjara místo využívají k rozmnožování obojživelníci, například ropucha obecná či skokan hnědý, na stromech je možné zahlédnout rosničku zelenou.

Materiál z lomu se v minulosti používal na stavbu cest. Na stěnách jde vidět destičky pelokarbonátů, vrstevnatost střípkovitě se rozpadajících černých jílovců veřovických vrstev. Jako pelokarbonáty se obecně označují vápence (karbonáty), které obsahují výrazný podíl jílové složky. Barva této horniny může být tmavošedá, rezavě hnědá až černohnědá.

Typickým příkladem veřovických vrstev je lokalita v korytě potoka Jičínky, přibližně 400 m JJZ od nádraží ve Veřovicích u železničního viaduktu, kde jsou vyvinuty v typickém vývoji jako černošedé až černé jílovce, nepravidelně střepovitě nebo střípkovitě rozpadavé. Místo je však obtížně přístupné, proto přistupujme ke zdejší lokalitě jako k významnému studijnímu profilu.

GPS pozice

N 49° 32.674', E 18° 16.495'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Občanské sdružení Hájenka
Dalibor Kvita
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://