česky english deutsch polski <<< >>>

Kunčice pod Ondřejníkem

Lázně Skalka

Počátky rozvoje místního turismu se datují r. 1888, kdy do Kunčic začal jezdit pravidelně vlak z Ostravy a jejího průmyslového okolí. Léčebnou tradici zde založil v r. 1902 ostravský lékař Dr. Jan May. Tehdejší Lázně Skalka, pojmenované podle nejvyššího ondřejnického vrcholu (964 m n. m.), měly původně sloužit jako ozdravné sanatorium pro ostravské horníky.

Lázním předcházela budova selského dvora zvaného „Pod Skalkou“ (dnes Léčebný dům Dr. Maye a restaurace U Sestřiček). R. 1889 patřil Ferdinandu a Klaudii Brázdovým, kteří zde pro stále přibývající letní hosty otevřeli hostinec a koloniál Pod Lipkami. V té době se stal údajně zázrak. U pramene nedaleko dvora se někomu z rodiny zjevila Panna Marie. Brzy začali chodit pro vodu k prameni lidé z okolí a častý letní host hostince Pod Lipkami, Emil Christoph, u pramene nechal r. 1893 postavit ze dřeva, zbylého po stavbě železnice, novou dřevěnou kapli zasvěcenou Panně Marii. Po smrti F. Brázdy v r. 1896 přešel statek do vlastnictví Vincence a Anny Dočekalových. Ti po pravé straně silnice vedoucí z Čeladné vybudovali hotel Skalku (dnes Léčebný dům Kněhyně) a budovu Koupelí. Okolí parkově upravili. Dostali se však do dluhů, které vedly v letech 1900–1902 k dražbě majetku. Roku 1902 zakoupil objekty MUDr. Jan May spolu se svým švagrem a otevřel zde sanatorium pro horníky z ostravska a karvinska.

V letech 1907–1908 byl postaven další léčebný dům Ondřejka, jejíž sloh kombinuje hrázděné zdivo s lidovou architekturou Pobeskydí. Na fasádě můžeme dodnes spatřit fresky muže a ženy v lašském kroji od neznámého autora. Pokračovalo se v úpravách areálu a u léčivého pramene byl postaven letní dřevěný pavilon. Všechny budovy byly dálkově vytápěny parním topením a svítilo se v nich elektřinou. Sezóna trvala od 15. května do konce září. Léčilo se hydroterapií, elektřinou, cvičením, masážemi. MUDr. Jan May opustil lázně po smrti svého syna r. 1908.

Kromě léčby měli hosté k dispozici piáno, kulečník a vlastní honitbu, občas se pořádaly koncerty a menší divadelní představení. Postupem času se lázně staly vyhlášeným léčebným a rekreačním centrem, do něhož se sjížděli lidé z dalších oblastí Moravy i Čech. Lázně sloužily svému původnímu účelu až do 50. let 20. st., kdy byla v areálu zřízena oblastní nemocnice s porodnicí. Ta byla v provozu až do r. 2000 a vzniku odborného léčebného ústavu.

GPS pozice

N 49° 32.730', E 18° 17.000'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Občanské sdružení Hájenka
Dalibor Kvita
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://