česky english deutsch polski <<< >>>

Kunčice pod Ondřejníkem

Partyzáni v Beskydech

V období II. světové války byly Beskydy pro svůj členitý a zalesněný povrch významným partyzánským centrem. Pronikali sem jak partyzáni ze Slovenska, tak zde byly vysazovány výsadky s cílem vytvářet partyzánské jednotky. Na území protektorátu Čechy a Morava bylo vysláno exilovou vládou v Londýně na 30 paraskupin s 94 muži.

Nejvýznamnějším skupinou v Beskydech byla 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky tvořená československými a sovětskými výsadkáři, místními obyvateli a uprchlými sovětskými zajatci. S oddílem J. Žižky úzce spolupracovali výsadkáři z výsadku Wolfram a ruský výzvědný oddíl vedený kapitánem Rudé armády Adamem Niščimenkem.

Základem skupiny J. Žižky bylo 21 mužů vysazených v srpnu 1944 ve Velké Fatře na Slovensku. Na konci války se počet členů rozrostl na několik stovek. Přechod na Moravu se jim podařil až na 3. pokus. Skupina se musela rozdělit a znovu se seskupili až na Trojačce u Horní Bečvy.

Brzy po příchodu do Beskyd byly poslány dvě skupiny do Hostýnských vrchů a v prostoru nedalekého Čertova mlýna (1207 m) zůstalo přes 100 partyzánů a další se přidávali. Nejpočetnější výsadkovou skupinou ze Západu se stala skupina Wolfram. Jako jediný z výsadků vyslaných z Londýna neměl plnit zpravodajské, ale sabotážní úkoly a organizovat a provádět partyzánskou činnost.

Původní cíl (Lysá hora, 1323 m) se pilotům v září 1944 nepodařilo najít a tak výsadkáři seskočili poblíž osad Nytrová a Kotly v obci Morávka. Při seskoku došlo k rozptýlení členů skupiny. Členem Wolframu byl i místní rodák, Vladimír Řezníček. Ve snaze zlikvidovat tyto a další skupiny provedly německé síly několik akcí. V listopadu 1944 proběhla největší protipartyzánská akce u nás zvaná Tetřev. Zúčastnilo se jí na 13 tis. něm. vojáků a policistů. Uzavřeli oblast o obvodu přes 60km. Akce byla provedena na rozkaz říšského ministra K. H. Franka a sám se jí zúčastnil. Výsledek byl 8 mrtvých partyzánů, zatčeni 4 partyzáni a 13 dalších osob.

Partyzánské skupiny by bez podpory místního obyvatelstva neměli šanci v horách přežít. Dodávali jim potraviny, oblečení aj. vybavení, a to i přes teror německých bezpečnostních orgánů.

GPS pozice

N 49° 32.766', E 18° 17.233'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Občanské sdružení Hájenka
Dalibor Kvita
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://