česky english deutsch polski <<< >>>

Frenštátsko

Frenštát pod Radhoštěm - pověsti

Z města Frenštátu je krásný výhled na okolní Beskydy, za jasného počasí lze snadno rozeznat siluetu kaple na Radhošti (1129 m), nejvyšším vrcholu radhošťských Beskyd a okresu Nový Jičín. K Pustevnám a tamější soše Radegasta se váže řada pověstí. Jedna pověst je spojována také s Frenštátem a vypráví o zbožném tkalci a jeho dvou synech z Frenštátu. Tento tkadlec vždy snil o pouti do Říma, kterou však nikdy neuskutečnil. Nedalo mu to pokoje ani po smrti a chodil do svého domu strašit. Na radu žebráka vyšel jeden z jeho synů na Radhošť, postavil si poustevnu a u ní kapličku. Tam se jako poustevník modlil za otcovu duši a od té doby se už duch ve stavení neobjevil. Poustevník potom žil až do smrti na Radhošti. Živil se kořínky a dary, které mu občas lidé z okolí nosili. Podle vyprávění chodil v době nouze s oslem po kraji a žebral. Na Pustevnách bylo poustevníků několik a také dali tomuto místu jméno. Zůstalo po nich několik jam. V jedné z nich byla při kopání nalezena stará rytina, zvon a obraz trojjediného Boha – hlava s třemi obličeji.

Sochu pohanského boha Slovanů Radegasta realizoval frenštátský rodák Albín Polášek (1879–1965). Je rovněž autorem sousoší Cyrila a Metoděje na vrcholu Radhoště. Obě díla vytvořil v Americe v r. 1929 a na své náklady nechal přepravit k nám. Slavnostně byly odhaleny 5. 7. 1931, v den Slovanské pouti a svátku obou věrozvěstů.

Původní Radegastova obří socha prý byla z ryzího zlata a na hlavě měla helmu. Údajně byla součástí svatyně, kde obětovali kromě zvířat také lidi. Věrozvěsti Cyril a Metoděj přikázali pohanskou modlu strhnout. Pohanští knězi ji ale zachránili a ukryli někde uvnitř hory, v podzemní svatyni. Dovnitř svatyně je prý možné se dostat hlubokou propastí, tzv. Radochovou studnou. V podzemí je na cestě ke svatyni třeba překonat podzemní říčku, přes kterou vede uzoučká lávka a tu střeží drak a velký černý pes. Jakýsi Jan Šebesta v r. 1830 vytvořil rukopis psaný lašským nářečím, kde varuje: „Na špici tej lávky nevstupuj! Neb za ni leži drak, od kterého jde drát. Když se drátu dotkneš, vyskoči ten drak tebje naprotiv, ačkoliv jenom kumštem, tj. vymyšlino ten drak."

GPS pozice

N 49° 32.596', E 18° 12.483'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark Podbeskydí / Občanské sdružení Hájenka
Ing. Dalibor Kvita
Tel.:604526114
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://