česky english deutsch polski <<< >>>

Závišice

U Raztoky

Před dávnými časy, v době třicetileté války, v červnu roku 1642, táhla tímto územím švédská vojska. Hledali vhodné místo na utáboření, aby si před dobýváním hradů odpočinuli. Zalíbilo se jim na Libhošťské hůrce, kde byly pokosené louky a volné stráně, obráceny k východu a jihu, s dostatkem pramenů a s křišťálovou vodou. Bylo krásné, slunné a teplé počasí a stráně byly prohřáté. Rozhodli se, že zde oslaví svůj pohanský svátek, slunovrat. Postavili tábor a obřadní oltáře, na nichž obětovali svým bohům, modlili se a veselili. Vykonáním těchto velkých obřadních slavností tato místa posvětili. Od té doby prý léčivé byliny rostoucí na stráních Libhošťské hůrky i na mezích na jejím úpatí mají zázračnou léčivou moc. Místní občané po dlouhou dobu chodili v měsíci červnu na tyto *„svaté lůky “*sbírat byliny a věřili v jejich moc a sílu.

Pověsti praví, že na hrobech svých padlých spolubojovníků sázeli Švédové stolistou růži. Vytrvalé porosty těchto červeno-růžových květin se nacházely na různých místech v krajině. Jedním z míst, kde tato růže rostla volně, bylo např. u živého plotu na zahradě bývalého panského dvora. Růže kdysi hrála významnou úlohu při oslavách jarní rovnodennosti, spolu se slavíkem byla považována za posla jara.

V dobách slovanského osidlování byl údajně na Libhošťské hůrce vybudován dřevěný strážní hrádek. Přesné místo není známo, ale pravděpodobně to bylo blízko staré kupecké stezky, kterou měl chránit. Snad měl i dřevěnou palisádu a obranný val. Říká se, že zde slovanští věrozvěstové, Cyril a Metoděj, při cestě do Polska a Lužice na konci 9. st. sloužili mši svatou a křtili pohany. V době 1. republiky byl na SZ úpatí Libhošťské hůrky nalezen pískovcový kámen ve tvaru kvádru s vyhloubenou jamkou. Byl považován za původní starou křtitelnici a je uložen u vchodu do kostela sv. Jakuba v Libhošti.

GPS pozice

N 49° 36.392', E 18° 5.315'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Občanské sdružení Hájenka
Dalibor Kvita
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://