česky english deutsch polski <<< >>>

Závišice

U mlýna

Na území Závišic bylo historicky několik mlýnů. Nejdřív zde byl v polovině 13. století postaven tzv. horní mlýn, nedaleko tvrze, u ř. Sedlničky. Za Marie Terezie mu bylo přiděleno č. p. 72. Obytná část se nacházela na V straně, vodní náhon na Z straně budovy. Zleva byl přístup k mlýnici, kam se přiváželo obilí k semletí, a odvážela se mouka. Zprava stál vchod do obytné části a vzadu pila (katr) k pořezu stromů.

Mlýn byl poháněn vodou. Náhon mlýna byl na svrchní vodu, tzn., že voda byla k mlýnu přiváděna mlýnskou strouhou (dlouhou asi 300 m), vybudovanou pod svahem na levé straně od řeky Sedlničky. Tam, kde ústí do Sedlničky Rybský potok, byla Sedlnička přehrazena, aby se vytvořila zásobní vodní nádrž. Při vtoku do mlýnské strouhy se postavilo stavidlo, které se uzavíralo, když mlýn nepracoval.

Mlýn byl v držení vesnického fojta. Horní mlýn byl jediným mlýnem ve vsi až do rozdělení obce na Velké a Malé Závišice na konci 16. století, kdy vznikl tzv. dolní mlýn. Po vyhoření dolního mlýna r. 1815 byl horní mlýn rekonstruován, aby zajistil zvýšenou poptávku na mletí obilí. Ve 30. letech 19. st. byly císařským rozhodnutím pozemky a jiné nemovitosti Závišic rozprodány občanům a horní mlýn koupil Johann Kelmar. V té době byl mlýn v plném provozu. Po Kelmarovi mlýn vystřídal několik majitelů. Zařízení chátralo, nebylo obnovováno, až v druhé polovině 19. století mlýn zanikl. Dnes je na místě mlýna nový rodinný domek a ze staré mlýnské strouhy zbyl jen nenápadný náznak.

Po rozdělení vsi zůstal původní horní mlýn v Malých Závišicích. Velké Závišice vybudovaly nový mlýn na pravé (hukvaldské) straně Sedlničky až na konci vesnice. Mlýnská zástava s napojením strouhy byla vybudována ve střední části obce, cca 600 m od mlýna. Vznikla zde vodní nádrž, kterou využíval místní řezník a hospodský. V zimě zde rubali velkými pantoky led, který využili na chlazení piva, limonád nebo masa, a to až do pozdního léta. Led se takto rubal až do zavedení elektřiny a pořízení chladíren.

K vodním mlýnům se vázalo tzv. mlýnské právo. Mlynářům dávalo právo vstupu na soukromé pozemky, přes které vedla mlýnská strouha (strz) a mlýnská zástava (stav), za účelem udržování a oprav.

GPS pozice

N 49° 36.504', E 18° 6.101'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Občanské sdružení Hájenka
Dalibor Kvita
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://