česky english deutsch polski <<< >>>

Závišice

Libhošťská Hůrka

Tento nápadný kopec mezi obcemi Libhošť, Rybí a Závišice je místními pojmenováván podle toho, ze které obce na něj oči hledí. Můžeme se tak setkat s jménem Libhošťská, Rybská či Závišická hůrka. Je to jedna z nejzápadněji položených výsep Karpat, nejrozsáhlejšího Evropského pohoří.

Karpaty byly vyvrásněny v průběhu druhohor a třetihor, tento proces však pozvolna pokračuje dodnes. Z oblasti na jihovýchod od nás vzdálené několik stovek kilometrů byly vyzdviženy mořské usazeniny a při pohybech kontinentálních desek nasunuty až k nám. Tímto byl položen základ tohoto poměrně mladého pohoří. Následné zvětrávání a obrušování hor vymodelovalo Karpaty do dnešní podoby. Masiv Karpat pokračuje přes Slovensko a Ukrajinu a Rumunsko do Srbska, přičemž nejvíce území státu zabírá v Rumunsku. Nejvyšším vrcholem je Gerlachovský štít ve Vysokých Tatrách (2655 m n. m.)

Hůrka, na které stojíme, je tvořena tak zvaným flyšem. Takto se nazývá soubor střídajících se hlubokomořských pískovců, jílovců, prachovců a slepenců, kterými jsou Vnější Západní Karpaty tvořeny. Spolu s těmito hlubokomořskými usazeninami se k nám nasunuly i útržky podmořských vyvřelin či vápenců tvořených troskami druhohorních korálových útesů.

GPS pozice

N 49° 36.634', E 18° 5.337'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Občanské sdružení Hájenka
Dalibor Kvita
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://