česky english deutsch polski <<< >>>

Závišice

Hyvnarova vyhlídka

Místo s krásným výhledem na Závišice je pojmenováno po významném rodákovi ze Závišic JUDr. Václavu Hyvnarovi. Narodil se 19. 8. 1922 v rodině lidoveckého zemského poslance Jana Hyvnara – zemřel 13. 4. 2001 Cleveland (Ohio USA).

Po válce studoval na Právnické fakultě UK v Praze. Během studií se výraznou měrou angažoval v Klubu lidových akademiků, který sdružoval lidoveckou vysokoškolskou mládež. Pro svoje postoje byl v únoru 1948 těsně před promocí vyloučen. Po emigraci se usadil v Clevlandu, stal se redaktorem krajanských novin Nový svět a spoluvytvářel týdenní vysílání Českého hlasu. Mimoto také působil na radnici v Clevelandu jako asistent starosty pro národnosti. Dlouholetý předseda Národního svazu českých katolíků, jenž zastřešuje všechny české katolíky v Americe.

Po listopadu 1989 byl jmenován čestným doktorem práv Univerzity Karlovy, papež Jan Pavel II. mu udělil vyznamenání Pro Ecclesia et Pontifice a prezident ČR Václav Havel jej 1998 vyznamenal Řádem T. G. Masaryka III. třídy.

Nedaleko vyhlídky na úbočí Hůrky můžeme nalézt strže po bývalém selském vápencovém lomu. Vápenec se zde dobýval z poloh chlebovických slepenců mělce pod povrchem a byl využíván k pálení vápna v polních pecích.

GPS pozice

N 49° 36.743', E 18° 5.588'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Občanské sdružení Hájenka
Dalibor Kvita
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://