česky english deutsch polski <<< >>>

Radhošť

Pohorská jednota

Pohorská jednota Radhošť vznikla jako první český turistický spolek v tehdejších zemích Rakousko-Uherska v r. 1884 jako konkurence německému Beskidenverein (dříve Sudetverein). Podnět vyšel od frenštátského lékárníka Štěpána Ježíška. Za předsedu byl zvolen velkoobchodník Emil Kostelník.

Cílem PJR bylo „usnadňovat návštěvu hor a zajímavých krajin moravsko valašských a k ní povzbuzovat, lásku k nim pěstovat a přispívat k vědeckému prozkoumání, k duševnímu a hmotnému zvelebení moravského Valašska“. Jmění jednoty se skládalo ze zápisného a ročních příspěvků členů, z výtěžku přednášek, zábav a slavností, z dobrovolných darů a sbírek. Každý člen měl svá práva (např. 50% sleva cena za jízdu na dráze Studensko-štramberské, slevy v hostincích označených znakem jednoty atd.), ale i své povinnosti (roční příspěvek řádově v Kč). Všechny funkce byly čestné a neplacené.

PJR vystavěla na Pustevnách útulny a zasloužila se tak o popularizaci Pusteven. R. 1891 byla dokončena Krčma, r. 1894 Šumná, mezitím byl na Stupních postaven vyhlídkový altán Cyrilka. Druhou útulnu vystavěli s pomocí italských dělníků v čele s Giovannim Bertinim, kteří již měli bohaté zkušenosti s budováním chat v Alpách. R. 1897 se začíná stavět třetí útulna Maměnka spolu s jídelnou Libušín (slavnostně otevřeny r. 1899). Obě stavby provedl vsetínský stavitel Michal Urbánek podle návrhu u něj zaměstnaného slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Spolu s nimi i zvonice, kuželna a letní tělocvična daly Pustevnám jejich definitivní podobu.

Navzdory dluhům zakoupila později PJR další pozemky a do majetku dostala celý horský hřeben od hotelu Tanečnice až k rozhledně Cyrilka a asi 15ha na Radhošti. Jednota pořádala různé slavnosti, v zimě „Papučové bály“, na kterých se tančily staré valašské tance (zrcadlový, obtulovaný) a 23. června svatojanské ohně, kdy se na všech vrcholcích hor a v dolinách zapálily ohně. Až v letech 1910–11 byly Pustevny zpřístupněny cestou.

PJR si dala do znaku bílý beskydský sedmikvítek v rudém poli, kolem něhož byl nápis Pohorská jednota Radhošť. Pozdrav PJR byl z lidového valašského rčení a zněl „Obroď Bůh“.

GPS pozice

N 49° 29.241', E 18° 14.202'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Občanské sdružení Hájenka
Dalibor Kvita
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://