česky english deutsch polski <<< >>>

Radhošť

Radegast (1105 m n. m.)

Autorem sochy pohanského boha Radegasta i sousoší Cyrila a Metoděje na vrcholu Radhoště je rodák z Frenštátu p. Radhoštěm, Albín Polášek (1879–1965). Vytvořil je v Americe v r. 1929 a na své náklady nechal přepravit k nám. Obě sochy byly slavnostně odhaleny 5. 7. 1931, v den Slovanské pouti a svátku obou věrozvěstů, kteří údajně v 60. letech 9. st. při svém pobytu na Velké Moravě na Radhošť zavítali.

Původní socha z betonu a kameninové drti, vysoká 320 cm a vážící 1,4 t špatně odolávala drsným klimatickým vlivům. Proto musela být socha dvakrát demontována, nejdříve r. 1980, poté r. 1996. Od r. 1998 zde stojí sedmitunová kopie z pravé jihočeské žuly, která je prací kamenosochaře Jana Sobka a Miroslava Zubíčka.

Originál sochy můžete vidět ve vstupní hale frenštátské radnice. Socha má mužské tělo, tvář podobnou lvu, na hlavě spočívá přilbice ve tvaru býčí hlavy, v pravé ruce drží roh hojnosti s kačenou a v levé sekeru, na nohou má obuté valašské krpce. Polášek vytvořil Radegasta podle vlastní fantazie. V průběhu historie však byl vypodobněn různými způsoby. Jeden z popisů zanechal vojenský lékař a obrozenec J. H. A. Gallaš na poč. 19. st. Vycházel z obrázku nakresleného jeho otcem. Ten prý našel v r. 1753 na rožnovské faře starý spis, kde byl „Radhost“ vyobrazen, a podle něj pak vytvořil kresbu. Podle Gallaše měl mít mužskou hlavu s kudrnatými vlasy, na ní špičatou korunu, beraní rohy, telecí uši, kudrnatou bradku a v ústech malý kvítek, snad tulipán. K tomu ženská prsa a těhotenské břicho.

Kronikář Jan Jiří Středovský z poč. 18. st. jej vypodobnil jako jinocha s tuří hlavou na prsou a s halapartnou v levé ruce. Na obraze Mikoláše Alše sedí Radegast na koni, má dlouhé vlasy a v ruce třímá válečnou sekeru.

Pohanští Slované vyznávali sluneční kult. Mezi Radhoštěm a Černou horou údajně ze zlata postavili ohromnou sochu Radegasta, boha pohostinnosti, plodnosti a úrody, jež se ve slunci leskla do dálky. Po příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu prý byla povalena a zakopána někde v Záryjích. Říká se, že v podzemním chrámu zlatá modla dál mluvila a věštila budoucnost a obyvatelé hor chodili na Radhošť uctívat Radegasta ještě několik dalších století.

GPS pozice

N 49° 28.973', E 18° 15.188'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Občanské sdružení Hájenka
Dalibor Kvita
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://