česky english deutsch polski >>>

Radhošť

Pustevny a poustevníci (1010 m n. m.)

Pustevny dostaly jméno podle poustevníků, kteří je obývali. Základy křesťanského poustevnictví spadají do Egypta 2. pol. 3. st. Našeho letopočtu. V Čechách a na Moravě bylo poustevnictví běžné až do r. 1782, kdy jej císař Josef II. zakázal se snahou omezit moc církve. I přes zákaz zde ještě další 2 roky žil poslední poustevník Felix. V jeho obydlí pod tzv. Stupni údajně zůstal na zdi na skle malovaný obrázek Panny Marie, jenž byl později zavěšen na velký buk, lidé se k němu chodívali modlit.

Ještě před 100 lety se turisté chodili dívat na zbytky 2 kamenných pousteven a na alej starých stromů vysázených Felixem. Úplně prvním poustevníkem byl prý francouzský princ odsouzený ve své vlasti k smrti. Podařilo se mu však utéct a usadil se zde. Jiná pověst vypráví o zbožném tkalci a jeho 2 synech z blízkého Frenštátu. Tento tkadlec vždy snil o pouti do Říma, kterou však nikdy neuskutečnil. Nedalo mu to pokoje ani po smrti a chodil do svého domu strašit. Na radu žebráka vyšel jeden z jeho synů na Radhošť, postavil si poustevnu a u ní kapličku. Tam se jako poustevník modlil za otcovu duši a od té doby se už duch ve stavení neobjevil. Poustevník potom žil až do smrti na Radhošti. Živil se kořínky a dary, které mu občas lidé z okolí nosili. Podle vyprávění chodil v době nouze s oslem po kraji a žebral. Nakonec bylo na Pustevnách poustevníků několik. Zůstalo po nich několik polozasutých jam. V jedné z nich byla při kopání nalezena stará rytina, zvon a obraz trojjediného Boha – hlava s třemi obličeji.

Komplex zdejších dřevěných staveb ve stylu lidové secese s valašskými prvky projektoval slovenský architekt Dušan Jurkovič (1868–1947). V 90. letech 19.st. byl osloven Pohorskou jednotou Radhošť, aby realizoval dvě útulny pro vzrůstající počet tehdejších českých turistů v moravských Beskydech. Vznikl tak Libušín a Maměnka (národní kulturní památky) doplněné zvonicí a výše rozhlednou Cyrilka. Výrazně barevné stavby jsou ze dřeva s kamennou podezdívkou a kryté šindelem. Domům hrozil už dvakrát zánik. V noci z 2. na 3. března 2014 zasáhl Libušín zničující požár, jenž poškodil nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Z chaty bohužel zbyla ruina. Na opravách se pracuje (2014).

GPS pozice

N 49° 29.342', E 18° 15.869'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Občanské sdružení Hájenka
Dalibor Kvita
e-mail:hajenka@centrum.cz
http://