česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Beskydy

Halenkov

Přinášíme Vám nový systém informací o přírodě Beskyd. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Beskydy

Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy, naše největší chráněné území, byla vyhlášena v roce 1973 na ploše 1160 km2. Chrání výjimečné přírodní hodnoty, jimiž jsou zejména původní pralesovité lesní porosty s výskytem vzácných karpatských živočišných i rostlinných druhů, druhově pestrá luční společenstva, unikátní povrchové i podzemní pseudokrasové jevy a rovněž mimořádná estetická hodnota a pestrost ojedinělého typu krajiny vzniklého historickým soužitím člověka s tímto územím.

Beskydy 2

Beskydy 2

Obcí protéká řeka Vsetínská Bečva, která od sebe odděluje Vsetínské vrchy a Javorníky. Kostel Povýšení Sv. Kříže je z roku 1788. K zajíma­vostem patří roubená zvonička v údolí Dinotice, panský dvůr s kamenným erbem rodu Illesházů z poloviny 17. století nebo známá zvonařská dílna. Zdejší krajina je mozaikou lesů, luk a pastvin s množstvím vzácných rostlin a živočichů. Turistické a cyklistické značky vedou na hřebeny Javorníků a Vsetínských vrchů. Na Makytě (923 m n. m.) jsou zachovány rozsáhlé bukové porosty.

Halenkov-kostel

Halenkov-kostel

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Beskydy jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Radhošť, Čertův mlýn – Kněhyně, Mazák, Mionší, Pulčín – Hradisko, Razula, Salajka a v dalších 46 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

O přírodu Chráněné krajinné oblasti Beskydy pečuje Správa CHKO Beskydy se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm. Kontakt: Správa CHKO Beskydy Nádražní 36 
756 61 Rožnov pod Radhoštěm Tel.: +420 571 654 293 e-mail: beskydy@+ přípona nature.cz www.beskydy.ochranaprirody.cz

GPS pozice

N 49° 19.044', E 18° 8.849'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz