česky <<< >>>

Mitrovská kulturní krajina

Mitrov, zámek

Poblíž zaniklého mitrovského hradu stojí dvoukřídlý barokní zámeček z konce 18. století. Zámek je patrová budova kolem nádvoří, které se otvírá do parku. Nároží jsou zdobena pseudogotickými hranolovitými věžemi. V pozdějších letech k němu připojili ještě třetí křídlo.

Alej od zámku k hradu Mitrovu Autor: Vladimír Vecheta

Zámek nechal vybudovat Josef Toussaint v roce 1779. Erb Kateřiny Čížkovské pochází ale už z roku 1608. Jeden z dalších majitelů Gabriel Gudenus jej nechal v letech 1880 – 1891 přestavět a rozšířit v romantickém novogotickém stylu podle plánů A. Prokopa. Kolem zámku je anglický park s bustou Alfreda Skene, jehož rod zámek vlastnil od roku 1894. Na věži a v průčelí jsou dva erby rodu Skene (tři dýky a nad nimi tři vlčí hlavy). Posledním majitelem byl Mořic Klimeš. Zachovalý a dobře udržovaný zámek, je v současné době domovem důchodců a není volně přístupný veřejnosti.

Malebná stromořadí i větrolamy zároveň Autor: Vladimír Vecheta

K zámečku vede několik malebných stromořadí, které se křižují 200 m před vjezdem do jeho uzavřeného parku. Aleje rozložitých vzrostlých kaštanů, dubů a lip tvojí nejmalebnější celek svého druhu ve zdejší Mitrovské krajině. Přes 210 mohutných stromů lemuje vedle cesty ke zřícenině hradu Mitrov i příjezdovou cestu od Strážku a od Bukova.

Celkový pohled na zámek Autor: Vladimír Vecheta

V sousedství zámečku se rozkládají pastviny a budovy statku Mitrovský dvůr zaměřenému na chov skotu plemene Aberdeen Angus a ovcí. Součástí areálu je vedle prodejny a restaurace i plochy pro westernové závody a farmářské trhy, které se zde několikrát do roka konají.

Užitečné informace

Užitečné informace:

GPS pozice

N 49° 26.551', E 16° 14.023'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://