česky <<<

Štěpánovský rudní revír

Dolní Čepí – hornický kostel

Kostel sv. Václava na Dolním Čepí je jeden z mála kostelů, který ve své historii prodělal jen nepatrné stavební úpravy, a tak se do dnešních dnů zachoval v mimořádně autentické středověké podobě. Některé architektonické prvky stavby kostelíku a jiné okolnosti nasvědčují tomu, že čepský kostelík byl patně postaven dříve – v první polovině 13. století. Podle tradice jej postavili stejně jako ve Švařci zbožní horníci. Patří tak mezi nejstarší památky svého druhu v regionu.

Středověký hornický kostelík sv. Václava Autor: Vladimír Vecheta

Kostel je pod omítkou kamenný, hlavními znaky jsou obdélníkové půdorysy a masivní zdi, strop je rovný dřevěný, portálek je umístěn v jižní zdi lodi. Oltář v kostele byl zřejmě zbudován v r. 1717. Horní obraz na oltáři představuje sv. Václava, jemuž je kostelík zasvěcen, dolní obraz je kopie známé Černé Madony. Na levé straně lodi pak může návštěvník zhlédnout obraz Největší Trojice.

Vstup do kostela jako ve středověku Autor: Vladimír Vecheta

Presbytář má valenou klenbu, strop lodi je plochý. V cihlové podlaze vpravo před lavicemi je zapuštěn renesanční náhrobek, na němž je napsáno „zde odpočívá slovutný muž Karel Humpolík“. Kostelík míval i faru, kde žil duchovní správce, který se uvádí jako farář „in Czupce“ (v Čepí). Zajímavostmi jsou také dva malé kůry nad sebou a dřevěná vížka se zvonkem.

Obec ve směru od řeky Svratky – zde končí Štěpánovský rudní revír Autor: Vladimír Vecheta

Užitečné informace

Užitečné informace:

GPS pozice

N 49° 28.693', E 16° 20.922'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://