česky <<< >>>

Štěpánovský rudní revír

Stařina

Jižním směrem od Štěpánova se nachází poslední důlní díla po obou stranách údolí potoka tekoucího z Čepičkova vrchu. Důlní dílo Stařina u Olešničky na pravém břehu je dobývací komorou o rozměrech 3×5×8 m. Protože důlní díla na protějším břehu sledovala křemenné žíly s bohatým ložiskem stříbra, dá se předpokládat dobývací motiv i ve Stařině stejného charakteru – stříbro. Zda zasažená žíla je pokračováním stejné od Horního Čepí. Šachta je nyní zabezpečena mříží a zavalena zeminou.

Nedaleko odtud se nachází další lokalita Nad Ovčírnou u cesty nad bývalým ovčínem, kde se nachází rudní minerály pocházející snad z pozůstatků po starém dolování. Pozůstatky po horních dílech již nejsou patrné, vystupují zde jen výchozy barytových žil.

Kuriozitou, které je v rámci důlních děl možné zmínit, je historická připomínka vážící se k 4. a 5. srpnu 1328. V tyto dny postihlo střední Evropu velké zemětřesení, které v dobu těžce poškodilo i Brno, Žďár a Jihlavu. Zemětřesení mělo sílu 7–8 stupně Richterovy škály a nepochybně se tedy podepsalo i na nejstarších důlních dílech Štěpánovského rudního revíru.

Užitečné informace

Užitečné informace:

GPS pozice

N 49° 29.529', E 16° 20.496'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://