česky <<< >>>

Štěpánovský rudní revír

Železárny Štěpánov

Městys Štěpánov založil Štěpán z Medlova ve 13 stol. a patřil pozdějším pánům z Pernštejna, za jejichž držení se stal průmyslovým centrem panství. V pečeti má Štěpánov postavu horníka s kladívkem a sekáčem v rukou.

Dnešní výroba v železárnách Zdroj: www.zelezarny.cz

Historie železářství ve Štěpánově je bohatá a slavná jako historie dolování. Příznivé podmínky řeky Svratky daly za vznik velké řadě hamrů. Podle tradice sahá historie železářství až do 14. století. V okolí se těžilo už od 13. st. hlavně stříbro, měď a železná ruda. Ta se zde zpracovávala nejdříve ve výhních a hamrech, pak i ve vysoké peci. Z r. 1572 pochází zpráva o prodeji boroveckého hamru, hamr v Olešničce je připomínán r. 1638. Největší rozvoj železáren se datuje od druhé poloviny 17. století, kdy zde byla postavena první vysoká pec, v té době nejmohutnější v širokém okolí. Také se uvádí, že štěpánovské železo patří v té době mezi nejkvalitnější na Moravě. V 17. st. dodávaly místní železárny nejvíce zbraní ze všech moravských železáren ve výborné kvalitě. V r. 1814 byl ve Štěpánově zhotoven první provozuschopný parní stroj v celé habsburské monarchii. Poháněl pracovní stroje a později i valchu brněnského soukeníka.

V 19. stol. se noví majitelé postarali o modernizaci a zvýšení prestiže štěpánovských železáren. V železárnách byla zřízena brusírna a nová kovářská výheň. Slévárna byla tedy rozšířena a byly pořízeny i modely k výrobě odlitků pro soustruhy, vrtací, hoblovací a jiné stroje. Dále se odlévaly rošty, roury, kamna a stavební umělecká litina. Dobrou kvalitou a vzhledem měly tyto výrobky velké odbytiště, zejména ve Vídni. V roce 1875 se ve Štěpánově přestala těžit železná ruda. Z dovážené litiny se odlévají součástky soustruhů a zemědělských strojů, rošty, roury, kamna, stavební i umělecké výrobky, mříže, náhrobní kříže, sochy atd.

Slévárna v Železárnách Zdroj: www.zelezarny.cz

Dnes se tato slévárna šedé litiny jmenuje Železárny Štěpánov, spol. s r.o. Pracuje zde okolo 150 zaměstnanců a výrobní činnost je zaměřena na výrobu odlitků z litiny a z neželezných kovů (hlavně hliníku), slévárenských forem, modelů a jader. Malou část výroby tvoří výroba kamen.

Kostel sv. Petra a Pavla ve Štěpánově Autor: Vladimír Vecheta

Užitečné informace

Užitečné informace:

GPS pozice

N 49° 30.051', E 16° 19.896'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://