česky <<< >>>

Štěpánovský rudní revír

Štola Na Barytě

Štola Na Barytě s malou haldou před ústím byla vyražena při průzkumných pracích v době l. světové války v r. 1917 v délce 7 m, při průzkumu v 60. letech 20. stol. byla prodloužena na délku 69 m. Ústí štoly leží asi 250 m JV od mostu přes Svratku v Borovci, vstup je těsně nad řekou. Označení „Na barytě“ používali místní horníci v r. 1917, jako „Stollen an der Schwarza gegen Stiepanau“.

Vstup ústí štoly Autor: Vladimír Vecheta

Štola sleduje dolní část asi 3,5 m mocné křemen-barytové žíly s podřadným množstvím galenitu, sfaleritu a chalkopyritu. Žíla je uložena v jemnozrnných biotitických rulách a směřuje napříč strání k SV. V době, kdy zde probíhala těžba, vedly přes řeku Svratku most a lávka, protože vytěžená hornina byla ukládána na protějším břehu řeky.

Z nitra štoly Autor: Vladimír Vecheta

V nedalekém sousedství se nachází další 2 důlní díla: štola Bárov, která byla ražena za I. světové války a v délce 30 m sledovala křemenou žílu. 20 m nad Bárovem se nachází starší šachta Boží požehnání, hluboká asi 35 m. Zpráva o ní je již z roku 1767, kdy zde bylo zaznamenáno stříbro, olovo měď a zlato. Šachta Božího požehnání byla v minulosti zřejmě propojena se štolou Bárov. Obě důlní díla jsou dnes již částečně zavalena a nepřístupná.

Křemenné žíly jsou nositelky rud Autor: Vladimír Vecheta

Užitečné informace

Užitečné informace:

GPS pozice

N 49° 30.616', E 16° 20.514'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://