česky <<< >>>

Vírská stezka

Ledová stěna Vír

Ledová stěna stojí na úpatí karasínského hřbetu, který se zvedá do tří set metrů nad řeku. Tento celý hřbet je na vrcholu zaoblený, svahy postupně přechází ve srázy až v několik rozpukaných skal. V těchto místech, kde se svah stáčí severně a slunce sem celou zimu téměř nezasvítí, vznikla Ledová stěna Vír.

Ledová stěna Vír (HO Vír)

Ledová stěna je již známý název několika skal na pravém břehu řeky Svratky 400 m pod přehradní hrází. Skalní výchozy dostaly pojmenování Velká a Malá věž a slouží jako sportovní základna pro skalní lezení a především pro ledové lezení. V zimních měsících se díky severní orientaci těchto skal stává uměle vytvořený ledopád, který slouží jako cvičný terén ČHS, cílem mnoha ledolezců. Přijeďte si v zimě vyzkoušet ledové lezení nebo se přijďte podívat na zkušené lezce na soutěž Vírský cepín – Mistrovství České republiky v ledovém lezení na rychlost. Vírská skalní oblast, o jejíž horolezecké zpřístupnění se stará Horolezecký oddíl Vír, nabízí využití skal pod hrází (skála Maratonka a již zmiňovaná Velká a Malá věž).

Z hlediska flory je zde přesný opak protějšího teplomilného suťového svahu (Klubačice), (3. – 4. vegetační stupeň). V blízkosti těchto skal je možné sledovat rostliny 5. vegetačního stupně, což je ukázkou tzv. údolního říčního fenoménu, kdy se na protějších březích řeky, pár metrů od sebe, nachází botanicky dva odlišné světy.

Skalní vyhlídka Horymírka (autor: Marek Klusák)

Další skály, které v okolí Víru a Vírské vodní nádrže můžete navštívit a obdivovat, jsou Vířina v Ledničkách 49° 33.335', 16° 19.162', Horymírka i s vyhlídkou 49° 33.489', 16° 20.087', Hastrmánka směrem ke Koroužnému a Kobylí skála nad hladinou přehradního jezera. Symbolem Vírské vodní nádrže se již stala skála s borovicí, kterou najdete napůl cesty mezi hrází a Dalečínem.

Užitečné informace

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 33.575', E 16° 18.620'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://