česky <<< >>>

Vírská stezka

Klubačice

Strmá skála, která se vypíná, vyčnívá a jakoby klube z lesa nad řekou Svratkou. O zpřístupnění této skály se postarala společnost „Dalibor“ z Brna, která na vrcholové plošině Klubačice nechala postavit zábradlí a zpřístupnila stezku k vyhlídce pro turisty. Z Klubačice se návštěvníkovi otevře pohled do údolí řeky Svratky, Bystřičky a na Hrdou ves.

Vyhlídka na Klubačici (autor: Marek Klusák)

Ačkoliv byla tato vyhlídka zpřístupněna již v roce 1911, dojít na její vrchol není ani dnes tak snadné. Zavede vás sem lesní cestička od hráze vodní nádrže nebo značená stezka vedoucí od rozcestníku na soutoku Svratky a Bystřice.

Pohled na Klubačiči (autor: Vladimír Vecheta)

Vyhlídka je nejvyšším bodem skalního pásu, který je v mapách označován jako Vírská skalka, což je skalní pásmo téměř 500 m dlouhé a až 70 m vysoké. Toto pásmo tvoří bloky odolnější načervenalé ruly vystupující ze svorového pásma, které určuje okolní krajinu. Odolnost a tvrdost svoru závisí na obsahu křemene, vlivem deště a teploty snadno podléhá zvětrávání a rozpadá se na drobné úlomky až v měkkou zlatavě světlou hlínu s třpytivými lupénky slídy.

Výška skal je zde ukázkou života skal a Svratky. Řeka zde hloubí údolí skrz horniny různé odolnosti, narazí-li na pásmo svorů, rozšíří v tomto místě údolí, které poté postupně klesá až ke korytu toku. Postaví-li se jí do cesty rula či migmatit s vyšším obsahem tvrdého křemene, vyhloubí řeka úzkou soutěsku s příkrými srázy. Právě v okolí Víru je krásně vidět střídání údolních kotlin a prudkých soutěsek s příkrými srázy a suťovými poli.

Vírská skalka je chráněnou přírodní rezervací skalnatých srázů s přirozenými lesními porosty s borovicí, břízou, osikou, jeřábem, dubem a habrem. Díky jižní až jihozápadní expozici se zde daří teplomilným druhům, proto jich zde můžeme pozorovat hned několik druhů, jejichž průnik údolím Svratky do chladnější Českomoravské vrchoviny se zastavil právě zde. Jedná se například o trávy kostřavu sivou (Festucapallens) a strdivku sedmihradskou (Melicatranssil­vanica). Z ptáků zde žije například výr velký (Bubo bubo).

Užitečné informace

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 33.618', E 16° 18.849'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://