česky <<< >>>

Vírská stezka

Pyšolec

Na skalním ostrohu nad řekou Svratkou, dnes nad vyrovnávací přehradou jihovýchodně od obce Vír, se nachází torzo, tři suky z kamenného zdiva, raně gotického hradu Pyšolec. Dnes je zde pouze pozůstatek mohutné válcové věže, která měla v průměru 9,5 m, několik zdí a hluboké příkopy, které byly dříve součástí strážního hradu na hranicích Pernštejnského panství.

Historická pohlednice Pyšolce od Svratky (zdroj: obec Vír)

Založení tehdy rozsáhlého hradu proběhlo dle pozůstatků a systému stavby ke konci 13. století. Vznik tohoto sídla zřejmě souviselo s potřebou rozrůstajících se Pernštejnů vlastnit větší počet rodových panství. Pyšolec ale také sloužil jako ochranná jednotka pro obchodní cestu jdoucí od jihu kolem meandrů řeky Svratky.

Hrad byl několikrát během svého trvání obléhán a pobořen. Rozsáhle opevněný areál byl rozdělen na tři části. Hradu vévodila již zmiňovaná mohutná válcová věž. Zajímavostí bylo, že věž byla dokola opatřena vlastní hradbou.

Podzimní Pyšolec (autor: Marek Klusák)

Podrobnosti o zániku jsou dosud tajemstvím. Hrad často měnil majitele a roku 1464 se o něm píše již jako o zbořeném. Pravděpodobně, dle nalezených pozůstatků, zde byla činnost ještě v 15. století. Archeologické nálezy z Pyšolce a okolních zřícenin Zubštejna a Aueršperka jsou k vidění v městském muzeu v Bystřici nad Pernštejnem.

Další zajímavost se nachází jihozápadně od Pyšolce, směrem k Zubštejnu na výchozu krystalických vápenců, které se táhnou v páse od Nedvědice až po Sedliště u Jimramova. Jedná se o pozůstatky středověké vápenické pece, která pravděpodobně souvisí s výstavbou Pyšolce.

Užitečné informace

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 32.694', E 16° 20.154'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://