česky >>>

Vírská stezka

Obec Vír

Obec Vír je zasazena do údolí řeky Svratky a v dobách největšího rozmachu turistiky byla spolu s okolím nazývána „Českomoravským Švýcarskem“ či „Perlou Moravy“. Obec ležící na soutoku Svratky a říčky Bystřičky obklopená skalami, z nichž skála Vířina dala obci jméno, byla na počátku 19. století se svými přírodními půvaby a romantickou řekou obklopenou památkami lákavým centrem turistů z měst.

Pohled na obec Vír (autor: Marek Klusák)

Významným propagátorem Víru a okolí se stal František Šťastný (1836 – 1909), jehož hostinec a turistická ubytovna se staly centrem výletních akcí a veškerého turistického ruchu ve Víru a okolí.

Místní krásy si již z počátku 20. století oblíbili členové brněnské společnosti Dalibor, kteří se mimo jiné podíleli na turistickém značení místních tras a zpřístupnění skalních vyhlídek (Klubačice, Horymírka). Z této doby se zachovaly i zajímavé stavby, jsou jimi vila Anna (směr Rovečné) a vila ve Žlebích (Věstín), které sloužily jako turistické chaty.

Detail z Vírského mlýnku (autor: Vladimír Vecheta)

Dnes je hlavní dominantou této obce vodní nádrž Vír I, která sice pozměnila tvář údolí řeky Svratky, ale také tím dala této oblasti jiné kouzlo. Unikátní je Vírský mlýnek, který najdete na západním konci obce, který se nazývá Hrdá ves N 49°33.23663', E 16°18.57982'. Je dílem vírského rodáka Vincence Navrátila. Jedná se o soustavu figurek a vodou poháněný mlýnek, který uvádí na dvacet postaviček do pohybu. Originál mlýnku je umístěn v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě. Dále proti proudu Bystřičky se dostanete do Svatojánského údolí a pozorný návštěvník jistě najde i sochu Sv. Jana Nepomuckého, který ze skály shlíží do údolí.

Vírský mlýnek – soubor dřevených postaviček rozpohybovaných vodním mlýnkem (autor: Marek Klusák)

Dnes je obec živým sportovním a kulturním centrem s mnoha aktivitami, kde turistický ruch opět ožívá. Každoročně se zde pořádá Malý svratecký maratón, Horský běh Bystřickem kolem Vírské přehrady, ledové lezení na rychlost Vírský cepín a další.

Užitečné informace

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 33.292', E 16° 19.720'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://