česky <<< >>>

Architektura na Horní Svratce

Nyklovice

Malá vesnice Nyklovice na samé česko-moravské hranici zaujme vedle moderní stavby kostela 2 domy chráněnými jako kulturní památky lidové architektury: domy č. p. 4 a 9.

Roubenka č. p. 4 Zdroj: www.dedictvivysociny.cz

Roubený obytný domek č. p. 4 má samostatně stojící dřevěnou a pilířovou stodolou je příkladem uzavřené dispozice statku s drobným hospodářským zázemím. Lichoběžníkový štít chaloupky je pobit dřevěnými fošnami a latěmi zdobně skládanými do čtyř polí. Obytná část usedlosti stojí na kamenné podezdívce, stěny domu jsou roubené, původně byly líčené vápnem, to zajišťovalo zejména ochranu dřeva před nepříznivými klimatickými podmínkami a proti škůdcům. V současnosti jsou bíle olíčeny pouze spáry mezi jednotlivými trámy.

Kulturní památka č.p. 9 Zdroj: www.dedictvivysociny.cz

Oproti zápraží domu stojí dvě stodoly. V těchto hospodářských objektech byly původně umístěny chlévy, kurníky a statkář zde měl umístěny potřebné věci, sklizeň, seno. Chlévy měly i pro malé hospodáře velký význam, a tak se stavěly jako součást jednoho stavení, tzv. chlévní typ domu, kdy prostory pro dobytek i světnice k bydlení byly přístupné z jedné chodby a hospodář tak nemusel v zimě chodit ven, později, zejména z hygienických důvodů, byly stavěny samostatně.

Kostel Povýšení Sv.Kříže Autor: Vladimír Vecheta

Venkovský dům č. p. 9, který je štítovou stranou orientovaný k návsi, tvoří obytná část, ke které kolmo přiléhá bývalá stodola, společně tak tvoří typ tzv. hákového nebo úhlového dvora. Dům pochází z 19. století a byl původně částečně roubený, v 80. letech 20. století byly jeho dřevěné stěny přezděny. Kamenná podezdívka je omítnuta bledě modrým nátěrem, obvodové stěny objektu jsou bíle líčeny vápnem.

Užitečné informace

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 36.237', E 16° 20.670'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://