česky <<< >>>

Architektura na Horní Svratce

Polom

Jako sousední obce leží Polom nedaleko staré česko-moravské zemské hranice. Tu zde tvořily na severu „bílé kameny“ jak se uvádí na starých mapách, patrně šlo o vápencové skály mezi Olešnicí a Bohuňovem. Dnes se nad sousedním Sulkovcem nachází na samotné zemské hranici buk s malým oltářem a hraničním kamenem. Najdete ho na zelené turistické značce ze Sulkovce do Bystrého.

Chráněná roubená chalupa, č.p. 24 Zdroj: www.sulkovec.cz

Obec Polom je poprvé zmiňována v roce 1348, kdy patřila k zubštejnskému panství. Poté připadla pánům z Boskovic, pánům z Pernštejna a ve 2. pol. 16. století se stala majetkem pánů z Kunštátu. Na obecní pečeti měla Polom sv. Josefa a od roku 1752 pak sv. Isidora. V roce 1863 byla také v Polomi vybudována škola.

Celkový pohled na vesnici Zdroj: www.sulkovec.cz

Památkově chráněny jsou tu staré roubené budovy č.p. 24 a 14 se seníkem. Ukázkami lidové architektury jsou i domky č.p. 11, 25 či statek č.p. 8. Na území Polomi se v roce 1945 odehrálo drama, které přineslo smrt dvěma občanům. Pamětní deska připomíná jejich oběti na domě č. p. 6.

Celkový pohled na vesnici Zdroj: www.sulkovec.cz

Louky u Polomi jsou chráněnou lokalitou rašelinných luk s výskytem zvláště chráněného prstnatce májového. V sousedním Sulkovci i v Polomi se také stále hojně vyskytuje čolek obecný.

Užitečné informace

Užitečné informace:

GPS pozice

N 49° 35.833', E 16° 18.649'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://