česky <<< >>>

Architektura na Horní Svratce

Dalečín

Obec Dalečín, původně hornická osada, vznikla pravděpodobně v průběhu druhé poloviny 13. století. V první polovině 14. století se zde zmiňuje menší hrad či spíše tvrz Tolenstein, která byla vystavěna na skalnatém návrší nad levým břehem řeky Svratky. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1349. Hrad je postaven ve stylu tzv. lucemburské gotiky. Majitele měnil několikrát, až skončil obsazen lapky, kteří ohrožovali celé okolí. V 16. století je hrad zmiňován již jako pustý.

Do dnešní doby se zachovala, v nevšední kruhové zástavbě, západní stěna hradního paláce v délce 45 metrů a výšce až 17 m. Ve zdivu je velmi dobře patrné rozdělení na dvě podlaží a také ochoz.

Pozůstatky hradu Tolenstein (zdroj: Obec Dalečín)

V pozdějších dobách je nedaleko pobořeného hradu postavena nová renesanční tvrz, a to zřejmě v roce 1588 panem Pavlem Katharynem z Katharu. Dnešní podoba zámečku z roku 1850 je v Tyrolském stylu (dnes sídlo obecního úřadu).

Jakubovi Většímu, patronu horníků, je zasvěcen zdejší barokní kostel. V přízemí věže jsou dochovány nástěnné malby z konce 14. století, představující výjevy z Kristova života.

Kostel sv. Jakuba (zdroj: Obec Dalečín)

Dalečín také nabízí velké množství sportovního vyžití. Nachází se zde Ski areál Dalečín se sjezdovkou, běžkařské tratě a motokrosový areál u Písečného. Obec Dalečín je také ideální základnou pro cyklistické výlety po Svratecké hornatině a po Svratecké vodohospodářské naučné stezce. Z kulturního života tato malá obec nabízí hned dva hudební festivaly, jsou jimi Tolensteinfest a Zastávka Dalečín.

Pohled na Dalečín (autor: Vladimír Vecheta)

Užitečné informace

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 35.541', E 16° 14.624'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://