česky <<< >>>

Architektura na Horní Svratce

Aueršperk

První historická zmínka o hradu Aueršperk pochází již z roku 1325. Název zřejmě odvozen od erbovního znamení zobrazujícího zubra (latinsky Auerochos). Kdy a kým byl přesně zbudován, není známé, ale založen byl jednou z větví pánů z Pernštejna zřejmě v polovině 13. století. Poprvé je připomínán ve spojení s Jimramem z Pernštejna, používající též přídomku z Aueršperka.

Na počátku 15. století je hrad již pustý. Do dnešních dnů se zachovaly pozůstatky masivní válcové věže na dolní plošině a pak torza několika zdí.

Aueršperk

Sídlo bylo vybudované na ostrohu nad řekou Bystřicí, která jej obtéká ze tří stran, nedaleko vesničky Dvořiště. Nevelký hradní areál je oddělen hlubokým příkopem a vnějším valem podkovovitého tvaru. Vnitřní plocha hradu je rozdělená do dvou úrovní. První, vyšší úroveň, se rozprostírá při jihozápadním cípu areálu a obsahuje dochovaný zhruba sedmimetrový blok zdiva a pozůstatky masivní válcové věže, jejíž vnitřní průměr dosahuje osmi metrů. Na nižší úrovni se pak nalézá větší množství menších fragmentů zdiva, které ve většině případů patřilo stavbám pravoúhlého půdorysu. Areál hradní zříceniny je přístupný terasovou cestou ze dna údolí a po spádnici od jihu.

Pozůstatky zasypané studny na Aueršperku

Užitečné informace

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 32.288', E 16° 18.278'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://