česky >>>

Architektura na Horní Svratce

Zubštejn

Zřícenina hradu Zubštejna je jednou z největších na Moravě. Nachází se na protáhlém stejnojmenném kopci 688 m n. m. nad vesničkou Pivonice.

Při cestě z Bystřice jej nemůžete přehlédnout, jelikož jeho silueta na obzoru hledí do širokého okolí. Zubštejn, dříve Zubrštejn a původně Lapis (tedy Kámen) se nachází 3 km od Aueršperku a 3 km od Pyšolce.

Historická pohlednice Zubštejna

Založení hradu se datuje k počátku 13. století. Pod jménem Lapis je o něm záznam z roku 1348. Roku 1351 ho pod jménem Zubrštejn získal tehdejší markrabě. Několik desítek let hrad prosperoval a chránil centrální oblast kraje, spravovaného Pernštejny, ale husitské války mu přinesly těžké rány a roku 1437 je zaznamenán již jako hradiště, tedy místo zpustlého hradu. Pernštejnové hrad obnovili a ještě v roce 1482 na něm sídlil Jimram z Pernštejna. Okolo roku 1500 přibyly ještě spodní hradby, ale v 16. století je hrad již definitivně opuštěn a zaniká.

Patrně nejznámější památka zdejšího kraje poskytuje nádherný výhled do celého okolí, obzvláště kouzelný je pohled na východ a severovýchod do údolí řeky Svratky. Zřícenina je zpřístupněna dřevenou lávkou, na jejímž konci najdete také vrcholové razítko se siluetou hradu, které si můžete otisknout na památku. V podhradí se nacházejí repliky středověkých obléhacích strojů a každý červenec se zde můžete účastnit historických šermířských slavností a „Bitvy o hrad Zubštejn“.

Zubštejn (autor: Lenka Víchová)

Krásným výletem je trasa po červené – z Víru na Pyšolec, dále po červené na Zubštejn a odtud buď po žluté zpět do Víru, nebo po modré na dva kilometry vzdálený Aueršperk, a odtud svatojánským údolím Bystřičky až do Víru.

Užitečné informace

Užitečné informace

GPS pozice

N 49° 31.828', E 16° 19.601'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://