česky <<< >>>

Mitrovská kulturní krajina

Strážek

Legendy kladou původ Strážku do doby velkomoravské. Někdy bývá ztotožňován se sídlem knížete Sáma. Název však nese podle nedalekého vrchu Strážnice (550 m n. m.). V polovině 16. stol. přešel z majetku Mitrova pod moravecké panství.

Dominanta obce – kostel sv. Šimona a Judy Autor: Vladimír Vecheta

Dominantou každé vsi na Bystřicku je kostel. Není tomu jinak i v malebné obci Strážek. Kostel sv. Šimona a Judy ve Strážku byl původně vystavěn pro nekatolíky Vilémem Muňkou z Ivančic na místě staršího kostela Navštívení Panny Marie převážně renezančně v roce 1616. Jednolodí je zaklenuto valenou klenbou s lunetami a pozdně renesanční štukovou a freskovou výzdobou. Pozoruhodný je i kostelní mobiliář. Tři erby a údaje o přestavbě kostela jsou vytesány nad bočním vchodem.

Náměstí městyse Autor: Vladimír Vecheta

V terase pod kinem na návsi je zazděný smírčí kámen s vyobrazením kříže a sekyry. Dříve stával u kostela a připomínal smrt tesaře.

Fara pod kostelem Autor: Vladimír Vecheta

Nejatraktivnější turistickou trasou ze Strážku je údolí řeky Bobrůvky, která zde mění své jméno na Loučku. Po proudu řeky se dále dostaneme k legendární Trenkově rokli, Havlovu, zříceninám Víckova, Košíkova a Rysova, do Skryjí a Dolních Louček, a Loučka svůj tok končí v Předklášteří u Tišnova, kde se vlévá do řeky Svratky. Údolí je jedním z nejromantič­tějších na Moravě a pro svou přírodní hodnotu je zapsáno na seznamu evropských chráněných území Natura 2000.

Užitečné informace

Užitečné informace:

GPS pozice

N 49° 26.467', E 16° 11.531'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://