česky <<< >>>

Mitrovská kulturní krajina

Rozsochy

Nejstarší zmínka o Rozsochách je od Demetera z Bukova z roku 1285.

Kostel sv. Bartoloměje v Rozsochách je vystavěn v pozdně barokním stylu a tvoří významnou dominantu obce. Předpokládá se ovšem, že jeho základy jsou mnohem starší. Po mnoho staletí totiž ves patřila do majetku augustiniánského kláštera v Doubravníku. Po jeho zrušení se majiteli stali různé rody, až roku 1731 koupil bystřické panství i s Rozsochami rod hrabat Mitrovských. Barokní přestavbu nechal provést v 60. letech 18. století Maxmilian Josef, hrabě Mitrovský z Nemyšle, který byl roku 1782 v kryptě kostela i pohřben.

Kostel sv. Bartoloměje tvoří dominantu obce Autor: Vladimír Vecheta

Jeho přičiněním byla do interiéru kostela dopravena z Holandska křížová cesta i hlavní oltářní obraz. Rozsošský kostel byl plánován jako rodová hrobka, ovšem nikdo z dalších potomků hrabat Mitrovských již tohoto místa nevyužil. V blízkosti kostela se nachází sochy sv. Jana Nepomuckého z roku 1766, sv. Archanděla Michaela z roku 1767 a kříž z roku 1772.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Albrechticích Zdroj: www.rozsochy.cz

K obci patří osady Vojetín, kde stávaly svobodné dvory, Albrechtice se zajímavou kaplí sv. Cyrila a Metoděje, a v Kundraticích najdeme zase kapli sv. Václava. Přes Rozsochy vede Santiniho cyklotrasa, která spojuje stavby slavného stavitele Jana Blažeje Santiniho-Eichla.

Kostel sv. Bartoloměje Zdroj: www.rozsochy.cz

Užitečné informace

Užitečné informace:

GPS pozice

N 49° 31.111', E 16° 12.150'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://