česky english deutsch <<< >>>

Ze Starých Ďáblic k Vltavě

Čimický háj

Čimický háj je následníkem dubohabrového lesa zvaného Temeliště, který náležel bývalému velkostatku v Libni a následně zemskému velkostatku v Bohnicích. Současný porost je z velké části uměle vysazen na přelomu 19. a 20. století. Čimický háj má rozlohu 25 ha a naleznete zde především duby, modříny a lípy.

V současnosti je areál doplněn mimo jiné řadou objektů určených k rekreaci a odpočinku. Nechybí dřevěný přístřešek (altán), lavičky, dětské hřiště a mobilní WC.

Ze zajímavostí lze jmenovat Čimickou hájovnu a dva památné stromy – dub u hájovny (nejstarší ze stromů v areálu) a dub za hájovnou (druhý nejstarší). Dub u Čimické hájovny, Dub letní u hájovny v Čimickém háji výška: 28 m obvod: 493 cm věk: 300 let

V současnosti zůstala stromu jen vysoko nasazená koruna tvořená posledními živými větvemi na vrcholu kmene. Ten je dutý a výšce 6 metrů jej obývá puštík obecný, níže pak včely. Rovněž funguje jako útočiště xylofágních druhů hmyzu. Dub je pozůstatkem původního lesu Temeliště, který se zde v minulosti rozkládal. Současná podoba Čimelického lesa je z valné části dána výsadbami na přelomu 19. a 20. století. Dub ve svém díle roku 1969 zachytil akademický malíř Jaroslav Turek. Historická fotografie ze 30. let 20. století je vyobrazena na informační tabuli u dubu.

GPS pozice

N 50° 7.840', E 14° 26.491'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s.
Marek Lédl
Třeboňská 530/2, Praha
e-mail:info@envidea.cz
http://www.envidea.cz