česky <<<

Králický Sněžník

Vrchol Králického Sněžníku

Název Králický Sněžník naznačuje dvě skutečnosti – že toto třetí nejvyšší pohoří u nás leží nedaleko města Králíky a že se na jeho vrcholu dlouho drží sněhová pokrývka – až 8 měsíců v roce! Území o rozloze 1 695 ha bylo vyhlášeno národní přírodní rezervací v roce 1990, později v rámci programu NATURA 2000 ptačí oblastí a část Králického Sněžníku byla označena rovněž za evropsky významnou lokalitu.

Pro potřeby turistiky byla v letech 1895–1899 postavena na vrcholu Sněžníku kamenná chata, rozhledna a hostinec. Rozhledna měla 5 pater a výšku 33,5 m. V roce 1971 byla pro havarijní stav stržena srubová chata „U pramene Moravy“ (dříve Lichtenštejnova), postavená roku 1912 odborem německého spolku ve Starém Městě. V roce 1973 potkal stejný osud i rozhlednu, která byly odstřelena.

Nedaleko vrcholu se nachází pramen řeky Moravy, který je upravený jako studánka a vyvěrá v nadmořské výšce 1380 m. Kousek od pramene stojí neveliká plastika slona, která je posledním osamělým objektem na vrcholu a zároveň nepsaným symbolem Králického Sněžníku. Původ slona souvisí se skupinou mladých umělců a literátů, která často Králický Sněžník navštěvovala. Při svých setkáních a večerních posezeních si oblíbili tehdy populární melodickou píseň „V ještědském údolí kvete šeřík“. Podle ní si dali název Jescher a jako svůj symbol si vybrali šeřík. Později se jim však nelíbilo, že svůj název spojují s Ještědem, když jezdí na Králický Sněžník. Při nějaké příležitosti si všimli, že když kýchá slon, zní to jako "ješ“. A tak si sice jméno ponechali, odvodili jej však od kýchání slona, kterého přijali za svůj symbol a navzájem se potom pozdravili pozdravem „ješ“.

GPS pozice

N 50° 12.445', E 16° 50.858'
[GPX]

[MAPY.CZ]