česky <<< >>>

Králický Sněžník

Rozhledna Klepý

Unikátní vrchol Klepý (polsky Trójmorski Wierch) je jeden z 13 vrcholů nad 1000 m nadmořské výšky nacházejících se v pohoří Králického Sněžníku, leží v jeho jihozápadním výběžku a tvoří hranici mezi Českou republikou a Polskem.

Typický sedlový tvar vrcholové části hory upoutává pozornost návštěvníků třetího nejvyššího pohoří v České republice již odedávna. Jedinečnost vrcholu Klepý je dána jeho zvláštními hydrologickými podmínkami. Vody stékající z této hory odtékají do tří moří: na české straně odvádí Lipkovský potok vody z jižních svahů hory přes Labe do Severního moře; východní úbočí jsou odvodňována malými potůčky do řeky Moravy a ústí až do Černého moře; západní polská část hory je pramenem Kladské Nisy, která spojuje Klepý s Baltským mořem.

Díky své poloze nebyl v dřívější době vrchol příliš navštěvován – hranice procházela přímo přes vrchol, který byl přístupný pouze po polské straně. Momentálně k vrcholu vede několik tras.

Na samém vrcholu Klepý byla v letech 2008–2009 vystavěna dřevěná rozhledna, vysoká 25 metrů. Výstup na její vrchol poskytne návštěvníkovi jedinečný výhled západním směrem na kladskou kotlinu rámovanou Orlickými a Bystřickými horami. Na jihu a východě lze spatřit celou podkovu pohoří Králického Sněžníku a při dobré viditelnosti i Jeseníky.

Na realizaci stavby rozhledny se spojily obce Dolní Morava a Miedzylesie za finanční podpory z prostředků Operačního programu Přeshraniční spolupráce Česká republika – Polsko.

GPS pozice

N 50° 9.443', E 16° 47.455'
[GPX]

[MAPY.CZ]