česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Jeseníky

Vrbno pod Pradědem

Přinášíme vám nový systém informací o přírodě Jeseníků. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 744 km². Chrání přírodní bohatství a zachovalou krajinu Jeseníků. K přírodnímu bohatství Jeseníků patří alpínské bezlesí, horské smrkové lesy, zachovalé bučiny, vrchovištní rašeliniště, podhorské louky. Na těchto biotopech našla svá útočiště řada vzácných druhů rostlin i živočichů.

„Brána Jeseníků“ vás uvítá nádhernými scenériemi vysokohorských partií tohoto nejvyššího pohoří Moravy a Slezska. Mimořádně příjemné klima je dáno jeho nadmořskou výškou 520 – 590 m a polohou v údolí na soutoku tří řek Bílé, Střední a Černé Opavy. Město má bohatou historii spjatou především s dobýváním železných rud, svou tradici zde má také sklářská výroba. K historickým památkám patří empírový farní kostel sv. Michala z let 1840 – 1843 a některé, především empírové stavby a vily. Nad městem na Zámecké hoře (854 m n. m.) je zřícenina hradu Fürstenwalde, v blízkém okolí se nacházejí zříceniny dalších strážních hradů. V části Mnichov směrem na Drakov je zachována zástavba typických jesenických chalup. V blízkosti se nacházejí PR Suchý vrch a PR Karlovice-sever.

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Jeseníky jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Praděd, Rejvíz, Šerák-Keprník a Rašeliniště Skřítek a v dalších 24 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

O přírodu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pečuje Správa CHKO Jeseníky se sídlem v Jeseníku.

Soubory ke stažení

Poštolka obecná

9_postolka_o.mp3

Popisek: Poštolka obecná

Velikost: 577 kB


GPS pozice

N 50° 7.095', E 17° 23.183'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz