česky <<< >>>

Honba za pokladem

Severoamerická prérie - exotika

Severoamerická prérie – exotika

Toto zastavení je součástí nové stezky „Významné sbírky Botanické zahrady“ (Botanická zahrada – Praha Troja), která vám představí 30 nejvýznamnějších sbírek.

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) známá též pod názvem rudbekie patří mezi známé léčivky. Název vychází z řeckého slova echinos – ježek pro šiškovitý tvar květu s bodlinami. Výtažky z rostliny byly využívány k medicínským účelům již před 200 lety. V praxi jsou používány extrakty ze suchých kořenů a nati nebo šťáva lisovaná z čerstvé nati, zpracované do formy sirupů, kapek či šťáv. Výtažky z třapatky zvyšují nespecifickou imunitu a má výrazné protivirové a bakteriostatické účinky.

Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Svíčkovec (Gaura) se někdy vyskytuje pod českým jménem „svíčkovec“. Jde o byliny velmi dobře použitelné jako záhonové trvalky. Pěstují se zejména kultivary druhu G. lindheimeri. Rostliny dobře snáší sušší stanoviště. Lépe rostliny přezimují na drenážovaném nepřemokřeném stanovišti.

Svíčkovec (Gaura)

Zlatobýl (Solidago) se vyskytuje v celé řadě kultivarů, které jsou relativně běžné. I zde ale nalezneme zajímavé botanické druhy, mezi něž patří S. rigida, asi 100 cm. vzrostlý druh s celokrajnými oválnými a stříbřitě šedými listy a svítivě žlutým květenstvím. Velmi dobře toleruje sucho, kvete v druhé polovině léta. S. cutleri je naopak druhem 50 cm. vysokým. Mnohé druhy zlatobýlu jsou u nás též významnou invazní rostlinou.

Zlatobýl (Solidago)

TAJENKA: hora (políčko číslo 3)

Užitečné informace

www stránky

Kontakt:

Adresa:

GPS pozice

N 50° 7.341', E 14° 25.144'
[GPX]

[MAPY.CZ]