česky <<< >>>

ŽŽ_SMAZAT

Lichtenštejský pamětní kámen

Na počest panování Jana II. z Lichtenštejna, umístil jeho lesnický personál v letech 1898 a 1908 téměř ve všech ze 168 lesnických revírů pamětní jubilejní kamen. V jeho okolí bylo vysazeno 20 letních a 20 zimních dubů (40 let panování) a 18 červených dubů (nástup vlády v 18 letech). Tento panovník vládl velice dlouho – 70 let a 3 měsíce a byl tak po králi Ludvíku XIV. druhým nejdéle panujícím vladařem. Do současnosti jich mohlo zůstat asi 100.

Lichtenštejnský kámen

Lichtenšteini jsou z hlediska historie Strání velmi vážený rod, který ve Strání zanechal velmi hlubokou stopu. Na konci 18. století založili sklárny, které dodnes fungují, vybudovali sofistikovaný systém lesního hospodářství a podporovali vzdělání a kulturu. Významně se podíleli na stavbě a údržbě kostela.

V prosinci 2012 zavítali do Strání zástupci knížecího rodu Lichtenštejnů – jejich jasnost princezna Maria Pia Kothbauer v doprovodu prince Wolfganga z Lichtenštejna. Jednalo se o první návštěvu od roku 1945, kdy ze svého panství ve Strání odešli.

Stovky lidí, které přišly jejich jasnost přivítat do kostela, svědčí o tom, že si jich straňané skutečně váží.

Návštěva Lichtenštejnů

Zbojnická svatba ve Strání /pověst/

Když uherským zbojníkům z Javoriny docházely peníze a nebylo, co jíst vypravili se občas na straňanský třicátek. Svázali vartáše, pobrali, co bylo (peníze, slaninu, klobásy, pálenku, sádlo, med).

Jednou odvedli Aničku (milou Janka Žuchli, vůdce zbojníků), na Čachtický hrad sloužit hraběnce Batoryové. Zbojníci nabídli lstí jelena, aby se dostali do hradu a v noci po hostině navázali na provaz košile a spustili se z hradeb. Podařilo se jim uprchnout a po čase vystrojil ženich ve Strání zbojnickou svatbu.

Silvestrovské setkání na Velké Javořině

SILVESTROVSKÝ VÝSTUP NA JAVORINU 31. 12. 2013 JAVORINSKÉ SLAVNOSTI ČECHŮ A SLOVÁKŮ -poslední víkend v červenci.

Užitečné informace

Informační centrum Strání :

GPS pozice

N 48° 52.976', E 17° 43.226'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

MIC Strání
Jana Bruštíková
Tel.:572 695 240
e-mail:mic@strani.cz
http://