česky <<< >>>

ŽŽ_SMAZAT

Sklárna

Dostatek bukového dřeva umožnil r. 1794 knížeti Janu z Lichtensteina zde založit sklárnu. V roce 1850 přešla do vlastnictví podnikatele Emanuela Zahna a dosáhla ohromného rozkvětu. Sklárna vyvážela do USA, Afriky, Austrálie, Egypta, Skandinávie, Rakouska, Německa i Švýcarska. Příchodem sklářů postupně vznikala v okolí skláren osada. Skláři přicházeli do skláren z celého světa a přinášeli sebou osvětu, módu, kulturu atd.

Stará Huť

Sklárna prožila i velkou krizi. V roce 2002 se mateřská firma Crystalex a.s. Nový Bor rozhodla sklárnu zavřít. Následovaly stávky, velká televizní a mediální kampaň. Odborům se podařilo sklárnu odkoupit a znovu rozjet. Dnes dává sklárna práci přibližně 300 lidem a tím je největším zaměstnavatelem v obci.

Obchůdek se sklem

Dodnes zde můžete vidět tradiční ruční výrobu, sklo malované, ryté, broušené, ale i moderní strojně vyráběné sklo ze Světlé nad Sázavou, kde je sídlo současné firmy CRYSTALITE BOHEMIA S.R.O.

Oblíbené jsou zejména Dny otevřených dveří, které se konají každoročně na Fašanky a v létě.

Ruční výroba skla

Zajímavosti z historie

Název Květná. Podle jedné zprávy v r. 1811 zanikla huť Květná pod horou Javořina v Jeseníkách nedaleko Starého Města pod Sněžníkem. Dodnes je tam osada Květná. A tak prý skláři, kteří sem přišli i za prací přinesli i název.....
Z počátku se používal jako surovina k výrobě skla velmi kvalitní křemen dovážený z míst od nedalekého Slovenského hradu Beckov. Práce to byla velmi těžká. O d těžby, přepravy na koňských povozech, kámen se nechával rozpálit u pece, prudce se ochladil studenou vodou a drtil se ve stoupě.

Sklárna dávala práci také 5ti až 10ti povozníkům a dřevorubcům. Roční spotřeba byla 1000 sáhů dřeva, což bylo asi 100 fůr na jeden koňský potah. (1sáh=3,4m3) Důležitý byl i potok, který poháněl např. brusičské stroje a mlýn – stoupu. Zajímavá byla i výroba další důležité suroviny. Louhováním popela ze spáleného nekvalitního dřeva ve vodě vznikala potaš.

DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ – únor/březen a červenec/srpen

Užitečné informace

Informační centrum Strání :

GPS pozice

N 48° 53.104', E 17° 43.172'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

MIC Strání
Jana Bruštíková
Tel.:572 695 240
e-mail:mic@strani.cz
http://