česky <<< >>>

ŽŽ_SMAZAT

Straňanský cicůrek

Jedná se o pramenitou horskou vodu, která vyvěrá v části Květné. Voda je čistá a velmi chutná, snad proto si ji oblíbily zdejší maminky a chodí si na ni s lahvemi pro své děti. Každá dobrá hospodyně zná tajemství dobře nakynutých buchet, pod kterým se skrývá právě voda z cicůrku. V Bílých Karpatách je mnoho léčivých pramenů. Nejbližší je Janáčkova kyselka v sousední obci Březová, kde komponoval skladatel Leoš Janáček na motivy lidových písní.

Janáčkova železitá kyselka Březová

Asi 35 km od Stání se nachází město Luhačovice. Můžete zde ochutnat hned několik léčivých pramenů např. Vincentku, pramen MUDr. Františka Šťastného, Aloisku, Ottovku nebo Violu. Chuťově jsou luhačovické prameny pokládány spíše za slanější.

Každoročně začátkem června se v okolí cicůrku pořádá pochod rodičů s dětmi, který organizuje mateřská škola Strání. Tato akce je ve Strání již tradiční a každým rokem se jí účastní stovky lidí. Pochod začíná u tělocvičny DTJ a končí na chatě Šajba. Na trase je několik zastavení s pohádkovými postavičkami, které dávají dětem různé úkoly. V cíli se všechny děti sejdou, opečou si špekáček a zazpívají písničku.

Pochod rodičů s dětmi

Cicůrek je jedním ze zastavení Naučné stezky Květná, která začíná u sklárny Květná. V lokalitě U cicůrku se nachází odběrné místo pitné vody zásobující celou obec Strání. V tomto místě protéká potok, který je součástí pstruhového revíru Klanečnice jehož pramenné části jsou chovné, rybolov je zde zakázán. Na březích potoka žijí ptáci, Skorec vodní a Ledňáček říční.

Akce:

Užitečné informace

Informační centrum Strání :

GPS pozice

N 48° 52.809', E 17° 42.519'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

MIC Strání
Jana Bruštíková
Tel.:572 695 240
e-mail:mic@strani.cz
http://