česky <<< >>>

ŽŽ_SMAZAT

Štrbákovec - památka lidového stavitelství

Dům čp. 216 se sýpkou v podstřeší a s dekorativním rámováním oken patří k hodnotným dokladům lidového stavitelství. V současné době se zde scházejí pěvecké sbory a folklórní soubor. Objekt také slouží o hodech a fašanku.

Interiér domku si stále zachovává dobovou atmosféru. I proto si jej skupina amatérů vybrala k natočení lidové balady ze Strání „Chodíval Matúšek“.

Trailer balady

Pod návratí se nachází galerie plakátů z festivalu masopustních tradic Fašank. Začíná vždy pět dní před popeleční středou a trvá do úterý, kdy skupiny mužů obchází jednotlivé domy a skáčou tanec pod šable. Strání žije fašankem a většina malých chlapců se těší až dorostou do věku kdy budou moc chodit skákat fašanky. V úterý ráno se všechny skupiny fašančárů sejdou v místní dvoraně, většinou jich bývá kolem 100, poté se rozejdou po obci a navštěvují domy svých rodin a známých. V každém domě zazpívají písničku a zaskáčou tanec „pod šable“, poté je domácí pohostí, fašanky se samozřejmě neobejdnou bez slivovice a domácích koblih. Před odchodem domácí přiváže gazdovy (vede skupinu fašančárů) na rožeň lahev slivovice a slaninu či klobásy… a takto se to opakuje v každém domě. Večer se všichni fašančáré sejdou v restauraci na zámečku, kde se o půl noci pochovává basa. Pochování je v obci velmi populární a hojně navštěvované, jelikož se zde čte vtipně zveršované dění celého roku v obci.

Fašank ve Strání

Fašanková písnička: Ej, Javorinka šedá, ej, gdo pod tebe sedá? Ej, uherští zbojníci, ej, co zabili žida. Ej, jak ho zabíjali, ej, tak mu povídali: Ej, nepojdeš, židáčku, ej, z Uher do Moravy. Ej, prečo ťa, židáčku, ej, prčo ťa zabili? Ej, pre jeden retázek, ej, pre jedny hodiny.

Dále se v domku nachází kuchyň, světnice a v zadní části domku je ještě jedna světnice, kde jsou vystaveny straňanské kroje.

Starý ženský kroj

Užitečné informace

Informační centrum Strání :

GPS pozice

N 48° 54.192', E 17° 42.271'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

MIC Strání
Jana Bruštíková
Tel.:572 695 240
e-mail:mic@strani.cz
http://