česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Jeseníky

Mikulovice

Přinášíme vám nový systém informací o přírodě Jeseníků. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 744 km². Chrání přírodní bohatství a zachovalou krajinu Jeseníků. K přírodnímu bohatství Jeseníků patří alpínské bezlesí, horské smrkové lesy, zachovalé bučiny, vrchovištní rašeliniště, podhorské louky. Na těchto biotopech našla svá útočiště řada vzácných druhů rostlin i živočichů.

Mikulovice leží při řece Bělé ( střední nadm. výška 320 m ), a to v té části jejího údolí, které je na našem území nejnižší a nejširší, řeka zde přibírá z pravé strany říčku Olešnice a potom východním směrem teče do Polska k Nyse. Kostel sv. Mikuláše pochází z roku 1550. U kostela je chráněný tis, jehož stáří je odhadováno na 700 – 800 let, s obvodem kmene 298 cm, výškou 13 m. Lípy u pomníku sv. Jana Nepomuckého jsou staré asi 150 – 180 let. Lípa srdčitá má obvod kmene 300 cm, výška 26 m a lípa velkolistá má obvod kmene 328 cm, výška 25 m.

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Jeseníky jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Praděd, Rejvíz, Šerák-Keprník a Rašeliniště Skřítek a v dalších 24 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

O přírodu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pečuje Správa CHKO Jeseníky se sídlem v Jeseníku.

GPS pozice

N 50° 17.917', E 17° 19.313'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz