česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Jeseníky

Malá Morávka

Přinášíme vám nový systém informací o přírodě Jeseníků. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Rdesno

Rdesno

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 744 km². Chrání přírodní bohatství a zachovalou krajinu Jeseníků. K přírodnímu bohatství Jeseníků patří alpínské bezlesí, horské smrkové lesy, zachovalé bučiny, vrchovištní rašeliniště, podhorské louky. Na těchto biotopech našla svá útočiště řada vzácných druhů rostlin i živočichů.

Jelení studánka

Jelení studánka

Malá Morávka je vstupní branou do centra Jeseníků a spolu s Karlovem je významným rekreačním střediskem s celoročním vyžitím turistů. Rozkládá se v podhorském údolí řek Moravice a Bělokamenného potoka, kde je dodnes rozeseta řada původních zachovalých stavení sudetoněmeckého jesenického typu. Těžily se zde různé kovy, především však železná ruda. Řekli byste dnes, že tato malebná obec byla dříve průmyslovým centrem, kde se budovali šachty a hamry? Zdejší lesy byly protkané vozovkami, na kterých se pohybovali povozníci, havíři, hamerníci, dřevorubci a uhlíři? Zdejšími štolami protkaná podzemí jsou dnes významným zimovištěm netopýrů. V obci i v jejím blízkém okolí se zachovalo několik památných stromů, dosahujících úctyhodného věku. Z kulturních památek lze navštívit kapli Nejsvětější Trojice na Kapličkovém vrchu nebo farní kostel Nejsvětější Trojice.

Malá Moravka

Malá Moravka

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Jeseníky jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Praděd, Rejvíz, Šerák-Keprník a Rašeliniště Skřítek a v dalších 24 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

web obce: www.malamoravka.cz O přírodu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pečuje Správa CHKO Jeseníky se sídlem v Jeseníku.

GPS pozice

N 50° 0.985', E 17° 18.812'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz