česky english deutsch polski <<< >>>

Vítejte v CHKO Jeseníky

Loučná nad Desnou

Přinášíme vám nový systém informací o přírodě Jeseníků. Můžete si je na zajímavých místech stáhnout přímo do vašeho mobilního telefonu.

Chráněná krajinná oblast Jeseníky byla vyhlášena v roce 1969 na ploše 744 km². Chrání přírodní bohatství a zachovalou krajinu Jeseníků. K přírodnímu bohatství Jeseníků patří alpínské bezlesí, horské smrkové lesy, zachovalé bučiny, vrchovištní rašeliniště, podhorské louky. Na těchto biotopech našla svá útočiště řada vzácných druhů rostlin i živočichů.

V regionu v minulosti fungovala sklářská výroba. Jako základní suroviny se používalo křemene z blízkého lomu. Na kraji obce lze spatřit loučenský renesanční zámek s romantickým parkem. V současné době není zámek zpřístupněn pro veřejnost. Zámecký park představuje přírodně krajinářský park sbírkového charakteru, který patří svým architektonickým řešením a botanickou hodnotou k nejkvalitnějším v kraji. V obci i v jejím okolí můžete spatřit řadu sakrálních památek. V kopcích přímo nad Loučnou můžete navštívit největší přečerpávací vodní elektrárnu v ČR Dlouhé stráně.

Ochrana přírody

Přírodovědně nejcennější a zároveň turisticky nejatraktivnější území v CHKO Jeseníky jsou chráněna v národních přírodních rezervacích (NPR) Praděd, Rejvíz, Šerák-Keprník a Rašeliniště Skřítek a v dalších 24 přírodních rezervacích a památkách.

Užitečné informace

O přírodu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pečuje Správa CHKO Jeseníky se sídlem v Jeseníku.

GPS pozice

N 50° 4.256', E 17° 5.431'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz